Dyrektor Urszulę Czudek pożegnano widowiskowo

Widowiskiem pt. Na świyntego Jóna, w którym zaprezentowało się około 140 uczniów, w ubiegły piątek w Domu PZKO w Jabłonkowie pożegnała się miejscowa szkoła podstawowa im. Henryka Sienkiewicza z dyrektor Urszulą Czudek. Placówką kierowała 18 lat.

Widzowie obejrzeli np. wianki – piękną tradycję słowiańską. Foto: ba

Widowisko folklorystyczno-gwarowe „Na świyntego Jóna” było wyjątkowym spektaklem. Akcja toczy się podczas nocy świętojańskiej, kiedy do starego domu rodzinnego przybywa czteroosobowa rodzina. Dzieci Adam i Zuzka, znalazły w stodole starą szafę. Kiedy tylko do niej weszli, cofnęli się w czasie – do 1890 roku, w którym spotkali swoich przodków.

Całość koordynowała Dorota Jansa – razem z Izabelą Jachnicką oraz Moniką Łysek i Katarzyną Kantor, dyrygentkami szkolnych chórów „Mała Jabłoneczka” i „Jabłoneczka.” Urszulę Czudek żegnała jej zastępczyni Michaela Puczok, która od nowego roku szkolnego obejmie posadę dyrektora.

Urszula Czudek, która przechodzi na emeryturę, otrzymała kilka symbolicznych prezentów – świecę jako symbol wiedzy i światła, snop zboża jako symbol zasiewu, dzban czystej wody, symbol źródła, kultury i wychowania, bochen chleba, symbol wspólnej pracy i sadzonkę dębu.

Za trud i poświęcenie Urszuli Czudek podziękowali m. in. konsul generalna RP w Ostrawie Anna Olszewska oraz konsul Stanisław Bogowski, który zdradził, że niebawem pożegna się ze swoim stanowiskiem.

„W dziedzinie edukacji jesteśmy najlepsi w Republice Czeskiej. I to jest również pani zasługa. Dlatego podczas Dni Jabłonkowa przyznamy pani nagrodę „Jabłonkowskiego Jabłka”, zapowiedział burmistrz Jabłonkowa Jiří Hamrozi.

Další zprávy z regionu