Widowisko folklorystyczno-gwarowe „Na świyntego Jóna” było wyjątkowym spektaklem. Akcja toczy się podczas nocy świętojańskiej, kiedy do starego domu rodzinnego przybywa czteroosobowa rodzina. Dzieci Adam i Zuzka, znalazły w stodole starą szafę. Kiedy tylko do niej weszli, cofnęli się w czasie – do 1890 roku, w którym spotkali swoich przodków.
Całość koordynowała Dorota Jansa – razem z Izabelą Jachnicką oraz Moniką Łysek i Katarzyną Kantor, dyrygentkami szkolnych chórów „Mała Jabłoneczka” i „Jabłoneczka.” Urszulę Czudek żegnała jej zastępczyni Michaela Puczok, która od nowego roku szkolnego obejmie posadę dyrektora.
Urszula Czudek, która przechodzi na emeryturę, otrzymała kilka symbolicznych prezentów – świecę jako symbol wiedzy i światła, snop zboża jako symbol zasiewu, dzban czystej wody, symbol źródła, kultury i wychowania, bochen chleba, symbol wspólnej pracy i sadzonkę dębu.
Za trud i poświęcenie Urszuli Czudek podziękowali m. in. konsul generalna RP w Ostrawie Anna Olszewska oraz konsul Stanisław Bogowski, który zdradził, że niebawem pożegna się ze swoim stanowiskiem.
„W dziedzinie edukacji jesteśmy najlepsi w Republice Czeskiej. I to jest również pani zasługa. Dlatego podczas Dni Jabłonkowa przyznamy pani nagrodę „Jabłonkowskiego Jabłka”, zapowiedział burmistrz Jabłonkowa Jiří Hamrozi.
