Kurníková: Hudba je optika, kterou koukám na svět

Pěvecký sbor Slezan z Českého Těšína oslaví letos 75. výročí svého vzniku. V jeho čele druhým rokem stojí teprve 26letá sbormistryně Kamila Kurníková.

Sbormistryně Slezanu Kamila Kurníková. Foto: archiv KK

Mladá žena pochází ze sportovní rodiny, hudbě se nevěnoval ani jeden z jejích rodičů. Táta kdysi závodně tancoval, máma hrála volejbal a mladší bratr je úspěšným krasobruslařem.

„Hudební zázemí jsem doma neměla, jsem taková černá ovce rodiny. Hudební vlohy jsem nejspíš zdědila po babičce, která dodnes zpívá, a snad i po pradědečkovi, který ovládal 12 hudebních nástrojů,“ připouští Kurníková.

Ona sama hraje na klavír, který studovala na základní umělecké škole do 19 let. „Chvíli jsem se věnovala hře na kytaru. Vyzkoušela jsem spoustu hudebních nástrojů, ať už dechové, bicí, perkuse, flétnu, ale netroufám si říct, že bych je ovládala. V posledním roce jsem se však naučila ovládat ladičku. Naladit coby sbormistr podle ladičky celý sbor se také dá považovat za jistý um,“ říká s úsměvem.

Po gymnáziu studovala medicínu, kterou však nedokončila. Pracuje ve Slezské diakonii jako vedoucí střediska sociálních služeb pro rodiny s dětmi. Od dětství zpívala v karvinském sboru Permoník. Věnovala se také předmětu s názvem vedení sboru.

Sbormistryní Slezanu se Kamila Kurniková stala na podzim roku 2018.

Více se dočtete v aktuálním vydání Třineckého hutníku. 

Další zprávy z regionu