Dětem pak přináší zábavnou hru, kterou si ovšem může zkusit i každý dospělý. Návštěvníci, kteří dorazí do muzea, se mohou těšit na velkou porci zábavy, ale i poučení. Například se názorně dozvědí, jak v počátcích animace uměli tvůrci rozpohybovat své postavičky. Na výstavě najdou animační dílnu s praxinoskopem (to je animační zařízení, které má pás obrázků umístěných kolem rotujícího válce), originální scény a loutky z oblíbeného večerníčku, hernu, fotokoutek a mnoho dalšího.
„Každý hravý návštěvník, a nemusí jít vůbec o dítě, obdrží hrací list, který ho provede výstavou. Díky němu nikdo nemine žádný z připravených úkolů. Čeká ho luštění křížovky, skládání 3D kostek, vybarvování omalovánky nebo třeba tvoření vlastního pohyblivého obrázku,“ popsala výstavu pracovnice muzea Petra Molinová.
Připomněla, že součástí výstavy jsou i dříve využívané optické hračky, které předcházely vynálezům vedoucím k filmovému promítání, jak ho známe dnes. „Vyzkoušíte si a zjistíte, na jakém principu funguje thaumatrop, fenakistiskop, zootrop nebo již zmiňovaný praxinoskop, a kdo má jejich sestrojení na svědomí,“ obrátila se na čtenáře Třineckého hutníku Petra Molinová.
Splnění úkolu si každý může potvrdit razítkem na svůj pracovní list. Seznámí se s historií natáčení večerníčkového seriálu i s dějinami animace jako takové. Dozví se, jak vznikají animované, kreslené nebo loutkové pohádky a jak se od sebe navzájem liší. „Návštěvníky neminou ani informace o samotných tvůrcích oblíbeného večerníčku Pat a Mat Lubomíru Benešovi a Vladimíru Jiránkovi. Uvidí také projekci filmu Pat a Mat i dokument o tom, jak se takový snímek natáčí,“ doplnila Petra Molinová.