Přinesli, vystavili i ohodnotili

Přines a vystav – výzva Galerie města Třince, která již potřetí pořádá ojedinělou výstavu.

Díla regionálních tvůrců mohou návštěvníci obdivovat do 7. září. Foto: galerie

Galerijní prostory třinecké knihovny tak zdobí díla třiadvaceti regionálních tvůrců, kteří se nebáli jít „s kůží na trh“. Jejich podstatnou část tvoří obrázky i obrazy na plátnech, které oživuje literární tvorba nebo třeba dílko z proutí.

Formát expozic Přines a vystav je příležitostí nejen pro umělce, ale také obyčejné lidi, kteří nemusí mít výtvarné vlohy, ale tvorbu používají jako relaxaci a formu vyjádření svých pocitů.

„Výstava pro nás nemá primárně smysl v pouhé prezentaci toho, co lidi doma tvoří, ale apeluje na tvorbu jakožto komunikační formát a určitý fenomén. Chceme tímto právě mezi lidmi vyvolat určitou reflexi jejich chápání, k čemu vlastně to výtvarné umění je a co pro nás znamená,” přiblížila záměr kurátorka třinecké galerie Katarína Klusová.

Výjimečností aktuální výstavy také je, že tvorbu mohou návštěvníci galerie okomentovat a dát tak autorovi zpětnou vazbu. Vzkaz píší tužkou přímo na stěnu pod vystavený kousek. „Nejsme příznivci rigidních postupů a rádi přistupujeme k věcem vždy nově. Dáváme průchod fantazii a experimentu, i když to někdy může být trochu riskantní. Tento nápad se ujal a kdekdo v sobě znovu probudil vášeň z dětství dělat něco tak „skandálního“ jako psát po stěně,“ okomentovala nevšední myšlenku kurátorka galerie, která hodlá v neobvyklých výstavách pokračovat. Příští rok má v plánu spolupráci se ZUŠ a propojení tvorby dětí a dospělých.

Další zprávy z regionu