Zjistí, jak se může i jednotlivec podílet na uchování krás naší krajiny.
Výstavu do muzea přinesla Agentura ochrany přírody a krajiny v ČR. „Je určena školákům, ale rozhodně bych ji doporučila i dospělým, a především pak rodičům a dětem, kteří u nás mohou společně strávit třeba nedělní odpoledne. Jsem přesvědčená, že to bude přínosné pro malé i velké členy rodiny,“ doporučila vedoucí muzea Eva Zamarská.
Součástí výstavy jsou zábavné výukové listy a vědomostní hry, které hravou formou naučí děti mnohé o zvířatech žijících na území ČR, ale i o ochraně přírody.
Na výstavě se návštěvníci třeba dozvědí, jak se mají zachovat, když náhodou v lese potkají vlka. Přesvědčí se, jakou roli v přírodě má sýček, a jestli je sýčkování o tom, že se stává kriticky ohroženým druhem, oprávněné. Dočtou se, zda dudek chocholatý u nás ještě někde žije a kde jej mohou lidé spatřit a spoustu dalších a dalších zajímavostí.
Výstava Ochrana přírody a krajiny v České republice je putovní a vznikla na popud prvního předsednictví Rady Evropské unie v roce 2018. Na panelech shrnuje problematiku ochrany přírody a krajiny v ČR. Jejími autory jsou významný český biolog a výtvarník Jan Dungel a geolog a fotograf Zdeněk Patzelt. Díky Muzeu Beskyd Frýdek-Místek a Slezskému zemskému muzeu v Opavě se návštěvníci seznámí s některými živočišnými druhy naší přírody. Nahlédnou také do bohaté historie i současnosti ochrany přírody v naší zemi. Poznají významná chráněná území, národní parky a přírodní rezervace. Prozkoumají práci ochránců přírody a dozvědí se, jak můžeme společně přispět k ochraně životního prostředí.
Agentura ochrany přírody a krajiny v ČR je státní instituce, která zajišťuje odbornou i praktickou péči o naši přírodu a krajinu a chrání naše společné dědictví. Pečuje zejména o chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace a národní přírodní památky. Mottem instituce je: „Příroda je naše dědictví i budoucnost“.