Bystřičtí pětibojaři získali na MČR do 13 let titul a dvě stříbra

Sportovní centrum v Bystřici hostilo MČR do 13 let v moderním pětiboji a jeho závodníci vybojovali tři medaile. Titul získal Jakub Samiec, který zvítězil před Alexem Novotným. V dívkách skončila druhá Viktoria Utíkalová.

Bystřičtí pětibojaři Jakub Samiec a Alex Novotný obsadili na mistrovství republiky do 13 let první dvě příčky. Foto: archiv oddílu

Děti do třinácti let soutěží v moderním pětiboji ve dvou disciplínách – v plavání 100 metrů volným způsobem, po kterém následuje kilometrový běh. Samiec byl v obou disciplínách nejlepší. Plavecký úsek zvládl za 1:10,12, běžecký za 3:19,47 a závod vyhrál o propastných 99 bodů.

„Z hlediska medailí to byl pro nás jeden z nejúspěšnějších ročníků Velké ceny Bystřice. Ukázalo se taky, že máme v mladších ročnících dobré závodníky.“Trenér bystřických pětibojařů Ivo Konvička

„To je v přepočtu asi 15 sekund. Výkony jsou to velmi slušné,“ uvedl trenér a předseda oddílu SC Bystřice Ivo Konvička. „Hodně dlouho jsme tak talentovaného kluka neměli. V U11 běhal 500 metrů za 1:25 a takový čas nedosahoval v republice na závodech v moderním pětiboji v jeho věku nikdy nikdo. Ani olympijský vítěz David Svoboda,“ podotkl.

Novotný položil základ stříbrné medaile v plavání (1:10,29) a bez problémů si udržel druhou pozici i po běhu (3:35,11). Před třetím měl náskok 31 bodů. Utíkalová skončila třetí po plaveckém úseku (1:10.56), ale povedeným během (3:26,14) dotírala i na vítězku. Ztratila jen dvanáct bodů.

Konvičku těšilo, že v závodě měli i početné zastoupení. Kluků startovalo šest, dívek sedm. „Máme tam i další umístění do desítky a vyzdvihl bych zejména Vaška Požára, který je o rok mladší a může ve stejné kategorii závodit i příště,“ doplnil.

Mistrovství ČR v moderním pětiboji do 13 let bylo součástí Velké ceny Bystřice a bojovalo se o medaile ve všech věkových kategoriích. Z vítězství na domácí půdě se radovala kromě Jakuba Samiece i Kateřina Dehnerová v kategorii do 15 let. „Má vynikající střelbu, získala 179 bodů z 20 ran. To je výkon na mezinárodní úrovni. Vydělává na tom, stačí ji pak k vítězství i průměrné výkony v plavání a běhu,“ řekl Konvička.

Jeho svěřenci získali na Velké ceně celkem pět stříbrných medailí. Kromě Alexe Novotného a Viktorie Utíkalové (U13), obsadili druhé místo i Zuzana Liberdová (17+), Matěj Pajtl (U19) a Bibiana Kotzianová (U19). Třetí skončili Iva Konvičková (U19) a Tomáš Luksza (U11). „Pěkná úroda, z hlediska medailí to byl pro nás jeden z nejúspěšnějších ročníků Velké ceny Bystřice. Ukázalo se taky, že máme v mladších ročnících dobré závodníky,“ uzavřel Ivo Konvička.