Hnojník srazil Tošanovicím hřebínek, Nýdek překvapil výhrou

Fotbalisté Hnojníku posílili během zimní přestávky kádr o tři kvalitní hráče, ale výhru 6:2 nad Tošanovicemi jim zařídil osvědčený tahoun Karel Maceček. Vyhlášený kanonýr skóroval čtyřikrát.

Adam Brzezina (vpravo) už nebude na jaře v Nýdku pokračovat. Posílil konkurenční Vendryni. Archivní foto: Roman Baselides

„Začátek byl rozpačitý, a kdyby hosté proměnili za stavu 0:0 penaltu, kdo ví, jak by se zápas vyvíjel. Náš gólman ji ale chytil, to byl klíčový moment zápasu,“ řekl trenér Hnojníku Alois Mikunda.

Jeho svěřenci měli zápas pevně v rukou od 51. minuty, kdy za faul obdržel Ján Kovács druhou žlutou kartu a byl vyloučen. „Od té chvíle jsme je už k ničemu nepustili a naše vítězství mohlo být ještě výraznější,“ dodal kouč. Těšilo ho také, jak do týmu zapadly nové tváře – Vojtěch Zábelka, Jiří Lachowicz a Jakub Rusnok a že srazili hřebínek třetím Tošanovicím. „Slyšel jsem, že prý tvrdily, že nám dají pět gólů a odvezou si tři body,“ pousmál se.

„Slyšel jsem, že prý Tošanovice tvrdily, že nám dají pět gólů a odvezou si tři body.“Trenér Hnojníku Alois Mikunda

Překvapil i Nýdek, který zvítězil 1:0 na půdě béčka Lokomotivy Petrovice. Jediný gól vstřelil Radek Tlacháč, který ale v 56. minutě oslabil tým vyloučením. „Nikdo mu nic nevyčítal. Jejich hráč dost nešetrně zajel do našeho gólmana, Radek ho šel bránit a soupeře postrčil. Ten tomu přidal a spadl. Ven měl jít za hrubý faul na gólmana on,“ popsal trenér Nýdku Jiří Marsín situaci, která změnila obraz hry.

„V první půli jsme byli lepší, ale v deseti jsme byli pod tlakem. Posílali nám do vápna hodně míčů a nebylo lehké výhru udržet, ale odolali jsme,“ těšilo ho. Největší změnou v Nýdku je, že v týmu nepokračuje Adam Brzezina, který odešel do konkurenční Vendryně. Té se odložil první jarní zápas v Sedlišti, kde byl nezpůsobilý terén.

Mosty u Jablunkova začaly proti Václavovicím katastrofálně, už po půlhodině hry prohrávaly 0:3. Nakonec ale vybojovaly bod za remízu 3:3. „Ve třetí minutě jsme trefili dvě břevna a potom jsme jim hrubými chybami v obraně darovali tři góly. Tak mizerný start jsem nečekal,“ přiznal trenér Mostů u Jablunkova Kamil Bula.

Ještě před přestávkou snížil Petr Szotkowski a ve druhé půli vyrovnal dvěma zásahy předstoper Jiří Bažant. „Zachránil nás. Hodně nám také pomohla branka do šatny. Nastartovala nás a kluci pak do toho dali všechno. Byl to důležitý zápas o šest bodů a vzhledem k průběhu jsme rádi i za remízu,“ řekl Bula. Celé jaro bude postrádat kanonýra Igora Lýska, který je mimo hru kvůli problémům s kolenem.

Ze čtyř regionálních týmů v I.B třídě nebodovaly jen Oldřichovice, které prohrály v Záblatí 0:1. Jediný gól padl hned první minutě druhé půle. „Udělali jsme fatální chybu po rozehrávce výkopu,“ zlobil se trenér Oldřichovic Miloš Koloničný. „Od té chvíle jsme byli lepší a domácí k ničemu nepustili. Nastřelili jsme tyč a měli dvě další tutovky, ale nic se neujalo,“ mrzelo Miloše Koloničného.

Posílené Smilovice podlehly Vratimovu
Smilovice posílili během zimní přestávky čtyři hráči (Miroslav Samek, Martin Klimek, Ivo Kantor a Patrik Parchanský) a na úvod soutěže potrápili kandidáta na postup. Vybraly si ale slabší chvilku v rozmezí 68. až 82. minutě, v nichž Vratimov třemi góly otočil na 3:1 a nakonec vyhrál 3:2.

„Opticky měli více ze hry, ale až do prvního gólu neměli nic vyloženého. Pak nám ale během dvou minut propadly do malého čtverce dva balóny. To se nesmí stávat. Ještě jsme za stavu 1:2 trefili břevno Samkem. Je to škoda, zápasu by spíše slušela remíza,“ řekl trenér Smilovic Pavel Smatana.

Čtvrt hodinu před koncem ještě uviděl červenou kartu za řeči Jan Opluštil a hosté přesilovku rychle využili. „Mrzí mě, že stejně razantně rozhodčí nepostupoval i při zákrocích na (Filipa) Przyczka a Romana Barteczka. To byly nebezpečné fauly, které smrděly zraněním. Ale rozhodčí nám zápas neprohrál a nechci ani snižovat kvalitu hostí. Je to rozhodně jeden z aspirantů na postup,“ dodal kouč Smilovic.

Vratimov stále ztrácí čtyři body na vedoucí Bystřici, která v úvodním jarním kole udolala doma Orlovou 1:0. Jediný gól zápasu vstřelil už v šesté minutě Aleš Liberda a první poločas měla Bystřice pod kontrolou, ale ve druhém si několikrát zhluboka oddechla. Její obránce Marek Teofil dvakrát vyhlavičkoval šanci z brankové čáry a v jednom útoku hráči Orlové netrefili prázdnou branku.

Jablunkov odstartoval jarní část bez Jiřího Lachowicze, který odešel do Hnojníku, a remizoval na hřišti předposledních Albrechtic 1:1. Remízu zajistil hostům gólem z penalty Antonín Chumchal.

I.A TŘÍDA
Bystřice – Orlová 1:0 (1:0)
Branka: 6. Liberda.
Bystřice: Galusik – M. Teofil, B. Kreželok, Martinčík, J. Rusz – Buryan, Kantor – Zoubek (71. Badura), Kisza (87. Staniek), Liberda (79. Pěla) – Noga (60. L. Teofil). Trenér: Černek

Albrechtice – Jablunkov 1:1 (1:1)
Branky: 44. Chumchal z pen. – 24. Raszka.
Jablunkov: Komár – Bocek, Hudzieczek, M. Cienciala, Świerczek – Lasota, Pustka (A. Nieslanik), Hupka, J. Puczok – Raszka (90. R. Szotkowski), T. Nieslaník. Trenér: S. Kluz

Smilovice – Vratimov 2:3 (1:0)
Branky: 29. Baron, 83. R. Cienciala – 70. a 82. Svěnčík, 68. Bandy. ČK: 76. Opluštil
Smilovice: Bašanda – Junga, Samek, Klimek – Roman Barteczek (78. Míra), Kohut, I. Kantor, R. Cienciala (86. Parchanský), Baron – Przyczko – Opluštil. Trenér: Smatana

I.B. TŘÍDA
Hnojník – Tošanovice 6:2 (3:2)
Branky: 34., 53., 79. a 87. Maceček, 8. Zábelka, 19. Walica – 30. Šimeček z pen., 38. Čuba. ČK: 51. Kovács (Tošanovice)
Hnojník: M. Klus – Brzuchanski, Bauman, P. Rusz, Kozel – Lachowicz, A. Klus (76. Oborný), Walica, Rusnok (73. Svoboda) – Zábelka, Maceček. Trenér: Mikunda

Lokomotiva Petrovice B – Nýdek 0:1 (0:1)
Branky: 33. Tlacháč. ČK: 56. Tlacháč
Nýdek: J. Kantor – L. Pyszko (76. V. Szmek), Tlacháč, L. Cienciala, Hadrava – M. Kluz (90. Czernek), Červeňák, L. Kantor (70. Gajdzica), L. Sikora – Příborský, Mazurek

Mosty u Jablunkova – Václavovice 3:3 (1:3)
Branky: 64. a 70. Bažant, 34. P. Szotkowski – 7. a 28. Berka, 12. Schovajsa.
Mosty u Jablunkova: Kotek – M. Szotkowski, Kajzar, Bažant, F. Turek (66. O. Szotkowski) – S. Kufa (46. Czepczor), M. Turek, O. Jochymek, Šafařík – P. Szotkowski, Kolář (90. D. Fuják). Trenér: Bula

Záblatí – Oldřichovice 1:0 (0:0)
Branka: 46. L. Pilch.
Oldřichovice: Cymorek – Vlachovič, Huťka, Janeček, J. Cienciala – R. Kisza (65. Trombík), Adámek, M. Polák (46. N. Turoň), Frýda – Hradečný, M. Walek (81. Gallitzdörfer). Trenér: Koloničný

Utkání Sedliště – Vendryně bylo kvůli nezpůsobilému terénu odloženo.