Medaile pro hokejový šampionát juniorů jsou unikátní

Unikátní medaile jsou připraveny pro nejlepší týmy Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji juniorů 2020, které se uskuteční v Ostravě a Třinci od 26. prosince 2019 do 5. ledna 2020. Každá z nich je vyrobena ručně z celkem patnácti částí.

Autor návrhu Oldřich Sládek dnes popsal, jak vznikaly medaile pro mistrovství světa juniorů, které se na přelomu roku koná v Ostravě a Třinci. Foto: Lukáš Filipec

Všechny tři cenné kovy (snímek ve fotogalerii) dnes odpoledne ve Werk Areně představil autor návrhu Oldřich Sládek. Václavu Varaďovi, který na turnaji povede českou reprezentaci, se medaile líbí, a přeje si, aby jeho svěřenci jednu z nich získali.

„Mistrovství světa se uskuteční v Ostravě a Třinci, což jsou města průmyslově známá především zpracováním železa a oceli a medaile pro světový šampionát symbolicky odráží tuhle skutečnost. Jelikož jsou medaile ve finální fázi zpracovávány ručně, je každá opravdu originálem,” říká Markéta Štěrbová, generální sekretářka organizačního výboru.

„Velmi nás těší, že právě ocel byla při výrobě medailí použita pro mistrovství světa juniorů, které máme tu čest hostit v třinecké hale. Je to přímo symbolické spojení.“ generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek

Sládek dal podobu medailím pro hokejový šampionát už podruhé. Před čtyřmi lety si odvezly „jeho“ medaile i nejlepší týmy z mistrovství světa dospělých, které hostila Česká republika.

Hledání inspirace k vytvoření medailí pro juniorské mistrovství světa pro něj nebylo složité. Vycházel ze společných rysů pořadatelských měst. „Estetika medailí vychází z podoby ocelových měst, jejich tradiční průmyslové podoby a principu jejich stavby,“ vysvětluje Sládek.

Medaile pro šampionát juniorů jsou výjimečné i svou konstrukcí. „Nemají klasickou konstrukci, ale kombinují architektonické principy ocelových měst s moderními materiály. Každá z nich se skládá ze sedmi vrstev: šest vrstev ocelového plechu, každý laserem prořezán do jiného tvaru, mezi které je vložena stuha z gumotextilie. Všech sedm vrstev je dohromady spojeno mosaznými nýty, stejně jako byly nýtovány původní tovární stavby,“ popisuje odměnu pro nejúspěšnější účastníky šampionátu Sládek.

V Třineckých železárnách má historie výroby surového železa a oceli dlouholetou tradici, která sahá do roku 1839. „Ocel je ušlechtilý materiál, který přetrvá po celé generace. Velmi nás těší, že právě ocel byla při výrobě medailí použita pro mistrovství světa juniorů, které máme tu čest hostit v třinecké hale. Je to přímo symbolické spojení,“ libuje si generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek.

Zatímco jednotlivé týmy pro světový šampionát teprve získávají přesnější obrysy pro nejdůležitější turnaj sezony, cenné kovy mají již finální podobu. Nejcennější medaile jsou galvanicky zlaceny čtyřiadvacetikarátovým ryzím zlatem a jejich stuha má červenou barvu, stříbrné jsou ponechány v barvách oceli a doplněny modrou stuhou. Plechy na bronzové medaili jsou zlaceny červeným zlatem a je mezi ně vložena stuha bílé barvy. Společnou mají velikost, kdy v průměru měří 60 milimetrů a jejich šířka je půl centimetru.

Netradiční je i jejich finální vzhled. „U ocelových vrstev se střídá úprava povrchu, broušení a lesk. Tím medaile dostává hloubku, kde lesklé části vystupují z matných a naopak. Někde dokonce prosvítá barva stuhy skrz plech,“ doplnil detaily svého díla Oldřich Sládek.

Hlavní motiv na líci medaile přímo vychází z loga světového šampionátu, tedy ze stylizace hokejového brankáře. Rub je navržen tak, aby splňoval požadavky Mezinárodní hokejové federace IIHF, obsahuje tedy její logo a oba názvy hostitelských měst sportovního svátku.

Prozatím je vyrobena polovina medailí. „Vypadají moc pěkně, moderně a zároveň tvrdě. Líbí se mi,“ řekl třinecký útočník Petr Vrána, který má ve sbírce bronz z MS juniorů z roku 2005. Od té doby český tým medaili nezískal.

Vstupenky jsou v prodeji online na webu šampionátu, stejně tak i na pokladnách v prodejních místech terminálu Sazky. Prozatím bylo prodáno 65 procent kapacity. To je tři měsíce před začátkem turnaje slušné číslo.

Další zprávy z regionu