Moravskoslezský kraj ocenil své nejlepší sportovce minulého roku

Moravskoslezský kraj předal na včerejším slavnostním galavečeru 21 cen nejlepším sportovcům roku 2018. Mezi oceněnými je Beskydský golfový klub, trenér Ocelářů Václava Varaďa. Objevem se stal squashista Viktor Byrtus.

Slavnostní galavečer proběhl symbolicky v den, kdy Oceláři získali v Praze třetí titul v řadě. Ilustrační foto: Pořadatelé

Beskydský golfový klub získal v minulé sezoně tři tituly a dvě stříbra v soutěžích družstev. Mistry české extraligy se poprvé v historii klubu stali muži a nejlepší v republice byli ve svých kategoriích i smíšená družstva do 14 a 16 let. Druhé skončily ženy a chlapci do 18 let. Bez medaile zůstala loni v sezoně družstev jen děvčata do 18 let (4. místo).

„Setkání s hvězdami, ale i se sportovními nadějemi je pokaždé velmi povzbuzující.“náměstek hejtmana pro sport Stanislav Folwarczny

Kategorii objev roku vyhrál třinecký rodák Byrtus. Čerstvě osmnáctiletý squashista patří mezi svými vrstevníky k nejlepším na světě. Loni přivezl bronz z MS do 19 let v soutěži družstev a na ME do 19 let získal medaili v jednotlivcích (stříbro) i družstvech (bronz). Objel už pár turnajů mužů a ve světovém žebříčku se pohybuje okolo 220. místa. (Rozhovor s Viktorem Byrtusem o galavečeru si přečtete v nejbližším vydání tištěné verze Třineckého hutníku)

V kategorii dospělých získala ocenění odchovankyně třinecké atletiky Simona Vrzalová. Rodačka z Českého Těšína loni překonala 32 let starý český rekord na míli a skončila pátá na mistrovství Evropy v běhu na 1500 metrů. Největší úspěchy v kariéře ji vynesly osmé místo v prestižní anketě Atlet roku. Ve zlepšení pokračuje i letos. V únoru vytvořila dva české rekordy (běh na 1000 a 1500 metrů) a bude v nadcházejících dnech startovat na halovém ME.

Václav Varaďa dovedl třinecké hokejisty ve své premiérové sezoně v roli hlavního kouče do finále české extraligy. Zároveň je trenérem i české reprezentační dvacítky, se kterou se na přelomu roku zúčastnil mistrovství světa.

Sportovcem roku se stal Jan Veselý, který s basketbalem začínal v Příboře a patřil k hlavním tahounům české reprezentace v cestě na premiérové MS mužů. „Setkání s hvězdami, ale i se sportovními nadějemi je pokaždé velmi povzbuzující. Sport má v našem regionu místo a Moravskoslezský kraj podporuje sportovní aktivity profesionálů, dětí a mládeže nebo sportovců s handicapem. Ocenění Sportovec roku má upozornit na ty, kteří jsou nositeli sportovní tradice, ale i dobrého jména Moravskoslezského kraje,“ řekl náměstek hejtmana pro sport Stanislav Folwarczny.

Nejlepší sportovci Moravskoslezského kraje roku 2018:
Sportovec roku: Jan Veselý (basketbal)
Dospělí: Simona Vrzalová (atletka), Gabriela Capová (alpská lyžařka), Lukáš Souček (florbalový brankář).
Družstva: Družstvo mužů Beskydského golfového klubu, SKSB Arrows Ostrava, HCB Karviná.
Mládež do 19 let: Barbora Malíková (atletika), František Polák (vzpírání), Hynek Bartoň (tenis), Sabina Košárková (Bikros BMX), Tereza Švábíková (badminton).
Objev roku: Viktor Byrtus (squash).
Trenéři: Zbyněk Bajger (stolní tenis, TJ Ostrava KST), Evžen Milčinský (krasobruslení, FSC Kopřivnice), Václav Varaďa (lední hokej, HC Oceláři Třinec muži).
Handicapovaní sportovci: Pavel Děcký (handbike MTB), Vojtěch Konečný (atletika, hod diskem).
Mimořádný počin: karatista Richard Pail (po vážném onemocnění a ještě neukončené léčbě společně s týmem vyhrál 1. ligu družstev)
Akce roku: Český atletický svaz byl oceněn za realizaci akce Kontinentální pohár.
Síň slávy: Verner Lička