„Kolejnice jsme našli s mým bratrem Václavem. Během stavebních prací při bourání starého rodinného domu jsme narazili na přibližně třímetrové ocelové části, které zpevňovaly stropní konstrukce. Při bližším zkoumání jsem si všimnul, že jde o kolejnice s vyraženým logem tehdejší Těšínské komory a rokem výroby 1908,“ vypráví ředitel muzea Vojtěch Hermann.
„Napadlo mne jednu z nich darovat Třineckým železárnám, z nichž s největší pravděpodobností pocházejí a jsou s historií zdejšího regionu pevně spjaty,“ doplňuje Václav Hermann, bývalý zaměstnanec Třineckých železáren. Podle jeho bratra Vojtěcha Hermanna zřejmě jde o původní kolejnice dvoukolejné tratě, která se začala na třinecké části Košicko-bohumínské dráhy stavět po roce 1907. Do té doby tudy vedla trať jednokolejná. Podobné exponáty se našly také během rekonstrukce železničního koridoru také v Návsí.
„Je to milé gesto železničního muzea. Exponát se stane součástí naší stálé expozice v Muzeu Třineckých železáren a města Třince, která byla u příležitosti letošního 180. výročí hutě zrekonstruována,“ uzavírá výrobní ředitel hutě Česlav Marek, který si historický exponát přijel převzít do Ostravy.
Kolejnice jsou tradičním výrobkem Třineckých železáren a válcují se zde od roku 1878. Původně v délce pouze 14 metrů, po vybudování nové vratné trati s parním pohonem v roce 1891 začala Těšínská komora válcovat kolejnice o váze do 45 kg na metr a délce 20 metrů. Třinecké železárny dnes válcují kolejnice o maximální délce 75 metrů průměrné metrové váhy 60 kg. Roční produkce přesahuje 300 tisíc tun kolejnic a železničního příslušenství. Od roku 1878 bylo v Třinci vyrobeno téměř 15 milionů tun kolejnic, z nichž by bylo možné postavit jednokolejnou trať, která by na rovníku obepnula Zemi 3x. Drtivá většina tratí v Česku je tvořena kolejnicemi z Třineckých železáren.