„Zřejmě se tady dostala spolu s vápencem. Nejblíže jsme tento druh objevili ve Štramberku v blízkosti vápencového dolu. Semínka rostlin s ním migrují a rostou v nových podmínkách,“ vysvětluje.
Právě okolí homogenizační skládky areálu hutě se stalo centrem zkoumání botanika Davida Hlisnikovského. Na počátku května zde vyhledával nepůvodní rostliny, které zde migrují spolu se surovinami ze vzdálených koutů republiky i jiných zemí.
Spolu s kolegou Bohumilem Trávníčkem z katedry Botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci se věnují výzkumu planě rostoucích bylin pro Obrazový atlas květeny ČR a projekt Pladias, který vytvořil rozsáhlou databázi kriticky revidovaných údajů o české flóře a vegetaci. Veřejnosti je přístupná na internetu.
„Za dob vrcholného hutního průmyslu bylo do Třince dovezeno velké množství rudy ze zemí bývalého SSSR, čímž se k nám dostaly i některé exotické druhy rostlin. Poslední takové pozůstatky se sporadicky objevují v okolí areálu Třineckých železáren dodnes,“ vysvětluje důvod svého zájmu o rostliny v areálu třinecké hutě Bohumil Trávníček z katedry Botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Podle něj je zde předpoklad výskytu různých druhů dosud v ČR nezaznamenaných.