„Dekarbonizace výroby oceli v třinecké huti pokračuje“

Skupina Moravia Steel – Třinecké železárny posouvá termín dokončení největší investice v historii hutě, která souvisí s dekarbonizací. Elektrickou obloukovou pec dokončí nejdříve v roce 2030. O důvodech tohoto rozhodnutí jsme hovořili s generálním ředitelem Třineckých železáren Romanem Heidem.

Generální ředitel Třineckých železáren Roman Heide. Foto: TŽ

Jak pokračují kroky v dekarbonizaci firmy, která je nezbytnou podmínkou pro splnění závazku snížení emisí CO2 o 55 % do roku 2030?
Letos na konci ledna jsme oznámili, že máme připraven rozsáhlý plán investic, který povede k dekarbonizaci výroby oceli v celkové výši přesahující jednu miliardu eur, tedy zhruba 25 miliard korun.

Zahájili jsme již výstavbu železnorudné briketační linky za zhruba jednu miliardu korun, stavba už bude mít letos konkrétní obrysy.

Zároveň v nejbližších měsících zahájíme strategickou investici do technologie paroplynového cyklu, kterou připravuje dceřiná společnost Energetika Třinec, což je zásadní projekt v postupném odklonu od spalování uhlí na Teplárně E3. Instalace nejmodernější dostupné technologie na zemní plyn využívá paroplynový cyklus s možností využití odpadního tepla pro výrobu a dodávku horké vody.

Dál pracujeme na projektu výstavby přívodu zvlášť vysokého napětí (ZVN), které huť napojí z nové trafostanice v Třinci – Gutech. Výkupy pozemků jsou již hotovy a připravují se další kroky k realizaci projektu.

Všechny tyto projekty povedou k postupnému snižování emisí oxidu uhličitého o 55 % oproti roku 1990 tak, jak to v plnění zelených cílů požaduje Evropská unie v balíčku FitFor 55.

V jaké fázi je projekt elektrické obloukové pece?
Klíčovou změnu v technologii výroby oceli, výstavbu elektrické obloukové pece a infrastruktury, jsme se po dlouhých diskusích rozhodli posunout a dokončit ji nejdříve v roce 2030 namísto plánovaného roku 2028.

Do té doby budeme dál aktivně jednat s vládou České republiky a s Evropskou unií o zajištění odpovídající podpory pro úspěšnou realizaci projektu. Hlavním důvodem tohoto časového posunu je nedostatečná veřejná podpora.

V Británii minulý týden vláda rozhodla o převzetí ocelárny British Steel a usiluje o udržení posledního britského výrobce oceli ve městě Scunthorpe v severní Anglii z toho důvodu, aby zachovala životně důležitý materiál pro obranný průmysl.

I některé ocelárny v EU již získaly podporu na dekarbonizaci ve výši 74 %, jde například o německého výrobce Saarstahl.

Jak byste zhodnotil současnou situaci v ocelářství?
Růst cen emisních povolenek činí z tradičních oceláren finančně neudržitelné a nekonkurenceschopné subjekty na světovém trhu a přechod na výrobu s minimálními emisemi CO2 představují pro evropské ocelárny finančně velice nákladnou výzvu, která zdražuje naše produkty. Přitom výroba oceli v EU klesla na historicky nejnižší úroveň.

A je vidět, že politická reprezentace Evropy si pomalu uvědomuje, do jaké situace vrhla evropské výrobce. Nejistota budoucího směřování Evropy v pravidlech souvisejících s Green Dealem je proto také důvodem, proč jsme rozhodli investici posunout.

Posledním zásadním důvodem jsou dosud nejasná pravidla ochrany trhu před dovozy ze zemí bez regulací a s nižšími náklady na výrobu oceli, zejména kvůli podstatně nižším cenám energií a dotované výrobě, takže ceny jejich výrobků neodráží skutečné náklady.

Dekarbonizace je nařízením vynucená investice, která nám jako největšímu výrobci oceli v České republice nepřinese žádnou výrobní ani obchodní přidanou hodnotu, ale bude stát desítky miliard korun.

Získat více času na dokončení tak rozsáhlé investice podle vás pomůže?
Pustit se do tak rozsáhlé investice předpokládá příznivou kombinaci vývoje evropské politiky a zlepšení situace na trhu s ocelí.

V současné době nejsou regulace evropské ochrany trhu tak jasně definované, aby změna technologie výroby oceli a s tím spojené zvýšené náklady na její výrobu, měly ekonomický smysl. Není také jasná evropská a státní energetická koncepce, která je zásadní v oblasti konkurenceschopnosti.

Je tedy správné získat více času a pracovat na dojednání lepších podmínek.

Pokud si i britská vláda uvědomuje zásadní význam oceli, nemělo by tomu být jinak ani v Evropě. Třinecké železárny jsou dnes v Česku jediným výrobcem oceli v uzavřeném cyklu. Oceli, která je strategickou surovinou pro obranu, strategickou surovinou pro infrastrukturu a pro řadu dalších odvětví průmyslu. Třinecké železárny jsou strategickým podnikem pro obranu a bezpečnost naší země.

Další zprávy z regionu