„Děkuji za zodpovědné chování, buďme dál obezřetní“

Počty nakažených nemocí covid-19 v Třineckých železárnách (TŽ) v posledních dnech klesají. V pondělí se čísla dostala na nejnižší hodnoty od konce loňského roku.

Pozitivně testovaných na covid-19 je v huti aktuálně 59 zaměstnanců. 37 dalších je v karanténě nařízené krajskou hygienickou stanicí a dalších 8 je doma v preventivní karanténě firemní.
Za celou dobu pandemie jde ve firmě o velmi příznivá čísla, co se počtu pozitivně testovaných týče. Celková nemocnost v huti loni překročila 8 %, to je o téměř 2 % více než v minulých letech, což souvisí zejména s šířením nového typu koronaviru. Dnes je to pouze 6 %, z nichž počet nakažených covidem-19 nepřesahuje 1 %. Obdobná čísla vykazují i dceřiné společnosti v areálu.

Pochvala za to podle vedení hutě patří zejména zaměstnancům, kteří se v této době chovají zodpovědně. „Pandemie ochromila běžný život každého z nás. Promítla se i do pracovních procesů, protože jsme museli i my nad rámec vládních opatření zavádět vlastní pravidla. Jsem hrdý, že i přes složitost momentálního způsobu života se snažíme nákaze vyhnout a dodržujeme všechna pravidla,“ chválí pracovníky železáren a dceřiných firem generální ředitel Jan Czudek.

Ostře se vyhrazuje proti některým tvrzením, která zaznívají v médiích, že ve velkých firmách nejsou opatření dostatečná. „Výsledky počtu nemocných jasně ukazují opak. Prosím, vytrvejme a snažme se stále dělat vše pro ochranu vlastního zdraví,“ dodává Jan Czudek.

K opatrnosti vyzývá také Irena Martinková, ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje (KHS MSK). „Je pravda, že v našem regionu v posledních dnech počty nakažených spíše lehce klesaly. Je třeba poděkovat i mnoha firmám, že k opatřením mají zodpovědný přístup, díky tomu se nákaza nešířila více. Na druhou stranu si je ale třeba uvědomit, že i lidé, kteří nakažení byli před nějakou dobou, mohou onemocnět klidně znovu. Nemáme zdaleka vyhráno i s ohledem na britskou mutaci viru, která se šíří rychle a agresivně,“ zdůraznila ředitelka protiepidemického odboru KHS.

Apeluje na všechny, aby dodržovali vládní opatření a byli ohleduplní k sobě i ostatním.

Další zprávy z regionu