Demolice třetího ohřívače větru skončí v květnu

Huť se v těchto dnech loučí s třetím ze čtyř ohřívačů větru pro vysokou pec číslo 6. Demolice ohřívače větru s označením OV62 začala na konci února a skončit má za několik týdnů.

Demolice starého ohřívače je v plném proudu. Foto: Pavel Zubek

„Demolice i přes současnou komplikovanou situaci spojenou s opatřeními kolem koronaviru pokračuje dle naplánovaného harmonogramu s termínem ukončením v první polovině května. Poté začne oprava železobetonového základu a v úvodu července pak započne výstavba nového ohřívače typu Kalugin. Ten by měl být zpět zařazen do provozu v baterii ohřívačů na podzim příštího roku,“ vypočítává dle harmonogramu prací Michael Bouček z odboru Rozvoj a investice v TŽ.

Plíce vysoké pece číslo 6 tak budou plně funkční na konci příštího roku, a tím bude dokončena obnova baterie ohřívačů větru, kdy ze stávajících čtyř ohřívačů zůstanou v provozu už jen tři modernizované.

Nový ohřívač vzduchu má podstatně kvalitnější parametry než původní zastaralé zařízení. „Kalugin je menší a nemá spalovací šachtu. To znamená, že spalovací hořák je umístěn přímo v kopuli ohřívače. Celý cyklus probíhá jednodušeji, spaliny a následně ohřátý vzduch proudí každý pouze jedním směrem. To značně snižuje jak spotřebu tepelné energie, tak tepelné zatížení kopule ohřívače a má nižší tepelné ztráty,“ vysvětluje Radek Olszar, ředitel pro investice a strategii TŽ. Jeho provoz je tak ekonomičtější i ekologičtější.

Zařízení, jemuž se říká také plíce vysoké pece, ohřeje dmýchaný vzduch do vysoké pece na 1250 stupňů celsia, využívá teplo vzniklé spálením topného vysokopecního plynu a spalovacího vzduchu. Denně tento typ ohřívače větru ohřeje přibližně až 1 500 000 m3 vzduchu do podoby horkého větru. Ten je pak pomocí dmychadel dopravován do výfučen vysoké pece.
Původní zařízení již bylo na hranici životnosti a nedosahovalo žádaných parametrů. Investice probíhá za plného provozu vysoké pece.

Další zprávy z regionu