Za přírodními krásami Žiarské doliny žáky místních škol posílají Třinecké železárny už od roku 2014. Školu v přírodě v rámci ozdravných pobytů absolvovalo přes tisíc školáků, letos k nim přibydou další necelé tři stovky. Celková suma za pobyty se tak v letošním roce vyšplhá k 7,5 milionům korun.
„Je to jedna z řady aktivit, jimiž se snažíme zmírňovat dopady naší výrobní činnosti. V prvé řadě jsme samozřejmě investovali do moderních technologií odprášení provozů, díky nimž se podařilo objem emisí prachu do ovzduší snížit o dvě třetiny oproti původnímu stavu. Snažíme se však přispívat ke zlepšení kvality života obyvatel i dalšími činnostmi,“ říká generální ředitel hutě Jan Czudek.
Ozdravné pobyty patří k těm nejoblíbenějším a školy o ně mají velký zájem. V letošním roce přišly po dětech z Jablunkovska na řadu opět žáci třineckých škol. Do Tater zamířili na desetidenní pobyt se svými pedagogy, kteří zde pro ně zajišťují i výuku. Kromě toho mají zajištěny výlety i besedy horské služby a znalců přírody.
„Chodíme na výlety do hor i do jeskyně. Byli jsme taky v medvědí štole, kde jsme se trochu báli.“Matěj a Vojta ze Základní školy Nebory
Matěj, Vojta, Filip, Rosťa a Honza z druhého turnusu během výuky řešili otázku, jaká je funkce lesa. „Vyučování je krátké, tak je to super. Chodíme na výlety do hor i do jeskyně. Byli jsme taky v medvědí štole, kde jsme se trochu báli,“ vypráví překotně jeden přes druhého. Všichni si ale i s děvčaty jednohlasně pochvalují místní kuchyni, bohaté snídaně, krátké vyučování, hezké okolí a čistý vzduch. „Stýská se nám, ale jednom trochu. A můžeme mamce zavolat, když chceme. Je to tady prima,“ říká Sára s Klárou z 5 třídy Základní školy v Neborech.
Na ozdravném pobytu v Tatrách se letos zatím ve dvou turnusech vystřídaly téměř dvě stovky dětí. Od pondělí 19. března na třetím turnusu tráví svých deset dnů v přírodě dalších sedmdesát žáků prvního stupně třineckých základních škol. Ty se po víkendu vrací domů.