Královna Ocel ocenila nejlepší z nás

TŽ Ocenění dvaašedesáti zaměstnanců za jejich práci a ohlédnutí za nejvýznamnějšími událostmi roku 2019 přinesla letošní Královna Ocel. V koronavirem ovlivněné době proběhla netradičně až na konci září a v komorním stylu.

Zaměstnanci roku 2019 si ocenění převzali z rukou Jana Czudka a Petra Popeláře ve čtvrtek odpoledne.

Zaměstnanci roku se spolu s přebírajícími ocenění v devíti kategoriích sešli ve společenském sále kulturního domu TRISIA letos bez přítomnosti rodinných příslušníků i přátel, aby od zástupců vedení firmy převzali projev uznání a poděkování. Část z nich z lokalit se zhoršenou epidemickou situací bohužel nedorazila, ocenění dostanou na svých pracovištích.

Oba předsedové představenstev společností Moravia Steel a Třineckých železáren (TŽ – MS) Petr Popelář a Jan Czudek poděkovali zaměstnancům za jejich práci a vyjádřili přání, aby zvláštní doba plná nejrůznějších opatření již byla brzy za námi.

„Jsem velmi rád, že jsme se potkali i v těchto náročných podmínkách. Věřím, že tuto dobu překonáme a příští rok se Královně Ocel vrátí její původní šat. Mrzí mne, že u dnešního předávání ocenění nemohou být vaši příbuzní, před nimiž bychom vám chtěli vyjádřit naše poděkování za vaši práci,“ řekl místopředseda dozorčích rad TŽ – MS Ján Moder.
„Nezbývá než smeknout před tím, co pro firmu děláte i v této nelehké době. Moc si vážíme vaší každodenní práce,“ doplnil Jan Czudek.

Nejlepší v bezpečnosti práce

Jen jeden zaměstnanec provozu Válcovna předvalků a hrubých profilů (VH) se v loňském roce zranil při práci. Válcovna má za poslední tři roky stabilně výborné výsledky v tomto kritériu a při modernizaci si dokáže úspěšně poradit i s přístupem k bezpečnosti práce. Za to provoz VH opět získal ocelovou sošku královny Ocel symbolizující první místo.
Druhým nejlepším byl odbor Řídící systémy (VI), jehož zaměstnanci dlouhodobě pracují bez úrazu, a také má podíl na řešení otázek BOZ při modernizačních akcích.
Mezi dceřinými společnostmi si v kategorii BOZ vedla nejlépe dceřiná společnost Energetika Třinec, která loni nevykázala jediný pracovní úraz.

„Jsem velmi rád, že jsme se potkali i v těchto náročných podmínkách. Věřím, že tuto dobu překonáme a příští rok se Královně Ocel vrátí její původní šat. Mrzí mne, že u dnešního předávání ocenění nemohou být vaši příbuzní, před nimiž bychom vám chtěli vyjádřit naše poděkování za vaši práci.“Ján Moder

Nejdynamičtěji se rozvíjející dcera

Tah na branku v rozvoji prokázala v roce 2019 nejvíce dceřiná společnost VÚHŽ z Dobré, která vede v zavádění robotizačních prvků ve středisku Válcovna speciálních profilů a dlouhodobě dosahuje vynikající finanční výsledky.
V dynamickém rozvoji loni excelovala také druhá nominovaná dceřiná firma Šroubárna Kyjov. Poprvé od založení společnosti v roce 1950 dosáhla na úroveň tržeb ve výši 1 miliardy.

Projekt roku

Navýšení výrobní kapacity z 1360 kilotun na 1400 kilotun při minimálních investičních nákladech. To je výsledek zvýšení průchodnosti objemu oceli přes kontilití na kvadrát 155 mm z původních 150 mm na všech osmi proudech. A proto je také tato investice Činem roku a získává Královnu Ocel.

Nominován byl také projekt implementace systému pokročilého plánování výroby LAPS (Logis Advanced Planning systém) v TŽ, což vytvořilo stabilní podporu plánovacího systému v neustále se měnících podmínkách na trhu s výrobky.

Další nominaci získaly hladinoměry společnosti VÚHŽ. Snímače jsou schopny kvalitně regulovat hladinu oceli na kontilití i při vysokých rychlostech nad 5 metrů za minutu a jsou úspěšným produktem dceřiné společnosti VÚHŽ.

Událost roku

Modernizace ohřívače větru číslo 61 na vysoké peci č. 6 s investičními náklady 260 milionů korun se stala Událostí roku 2019. Nový ohřívač má podstatně lepší parametry než původní již zastaralé zařízení a snižuje spotřebu tepelné energie.

Nominaci v kategorii Událost roku získala Modernizace rozvodny o výkonu 110 kV. Není divu, nová rozvodna zvýšila spolehlivost napájení hutních agregátů Třineckých železáren a patří k nejmodernějším uzlům provozované lokální distribuční sítě firmy Energetika Třinec.

Nominována byla také nová pánvová pec na elektroocelárně, která umožnila docílení vyšší kvality a čistoty oceli díky dosažení přesnějšího chemického složení dle požadavků zákazníka.

Mladý sportovec roku

Prvenství v kategorii Mladý sportovec roku si tentokrát vybojovala mladá žena Bára Sajdoková. V 18. letech vyhrála ve skoku vysokém Mistrovství ČR žen. Ttřinecký atletický oddíl tak získal i díky ní titul v dospělé kategorii po 41 letech. Bára skončila pátá na Mistrovství Evropy do 19 let, získala i titul na juniorském Mistrovství ČR a posunula si osobní rekord na 186 cm. Na Beskydské laťce žen obsadila páté místo se skokem 184 cm.

Mezi nominovanými byl také zápasník Jan Cymorek, který vyhrál v juniorském mistrovství ČR v cestě za titulem suverénně všechny čtyři zápasy, navíc bez ztráty bodu. Premiérově startoval na MS juniorů, kam se nominovali jen tři čeští závodníci. Nominaci získal i biatlonista Vlastimil Španihel, žákovský mistr ČR v letním biatlonu v závodě štafet.

Sportovec roku

Titulem Sportovec roku 2019 se pyšní Marek Chrascina, který exceluje v běhu do vrchu. Na Mistrovství světa vybojoval mezi profesionály na krátké trati skvělou bronzovou medaili a zároveň se v rámci českého reprezentačního týmu podíl na zisku v soutěži družstev.

Nominováni dále byli sportovci Aneta Chlebiková, která dosáhla historicky nejlepšího českého umístění na Mistrovství Evropy v přespolním běhu. Třinecká atletka skončila v kategorii do 22 let šestá, za medailí zaostala jen o deset sekund.

Nominaci získal za své úspěchy v extrémním překážkovém běhu Tomáš Suszka, který zvítězil na Mistrovství Evropy ve Spartan Race ve věkové kategorii 25 až 29 let.

Sportovní kolektiv roku

Královnu ocel si odnesli členové Beskydského golfového klubu z Ropice za své skvělé výsledky v loňském roce. Klub získal tři ze šesti možných mistrovských titulů v soutěžích družstev.

Triumfovaly ženy, které v uplynulém roce vyhrály Extraligu poprvé. Suverénně svou kategorii ovládly na Mistrovství ČR také dívky do 18 let a smíšený žákovský tým do 14 let obhájil předloňské prvenství.

V individuálních soutěžích titul získala Denisa Vodičková v kategorii starších žákyň, Petr Janík se stal Mezinárodním juniorským mistrem ČR.

Cenu si přebraly hráčky Beskydského golfového klubu Hana Ryšková, která vybojovala titul Mezinárodní mistryně ČR a Mezinárodní mistryně Slovenska, a Tereza Schwarzová, členka mistrovského Extraligového týmu žen a žákovského družstva do 14 let.

Nominováni byli dále A-tým HC Oceláři, Mistr extraligy 2018/2019, který se v závěru roku 2019 probojoval do finále prestižního turnaje v Davosu.

Nominaci získal také Oddíl řecko-římského zápasu TJ TŽ Třinec, který ve své téměř stoleté historii dosáhl loni nejlepšího výsledku na Mistrovství ČR v soutěži družstev mužů, skončil druhý a vybojoval tak historicky pátou medaili, doposud se radoval čtyřikrát z bronzu.

Nominaci si za své skvělé výsledky vysloužil také Středoškolský atletický tým Gymnázia Třinec, který byl oceněn i hejtmanem Moravskoslezského kraje za reprezentaci ČR na Mistrovství světa v chorvatském Splitu.

Mezi nominované patřil i Atletický oddíl TJ TŽ Třinec, který na dorosteneckém a juniorském mistrovství ČR získal čtyři tituly na Mistrovství ČR do 22 let získal pět medailí a tři tituly.

Úspěch za branou

Tradiční kategorií ocenění je úspěch, který se odehrál za branami Třineckých železáren. Se soškou Královny Ocel tentokrát odcházeli muži, kteří se postarali o úspěšný průběh Mistrovství světa v ledním hokeji juniorů ve WERK ARENĚ, marketingový manažer Tomáš Hudcovský a aréna manažer Dušan Adamčík.

Mistrovství světa v ledním hokeji juniorů se zapíše mezi jednu z nejvýznamnějších akcí sezóny. Světový juniorský šampionát se konal na přelomu roku 2019/2020 v Ostravě a v Třinci a navštívilo jej celkem 173 490 diváků, což je druhá nejvyšší návštěvnost v historii juniorských šampionátů, které se uskutečnily v Evropě. Na 12 zápasů, pořádaných ve WERK ARENĚ, přišlo 43 461 diváků, tedy v průměru 3 622 na jedno utkání.

Nominaci v této kategorii získala také akvizice strojírenské firmy MSV Metal ve Studénce. Za úspěch za branou byla se dá považovat i rekordní návštěvnost v Muzeu Třineckých železáren a města Třince. Výstavní prostory a akce muzea přilákaly v roce 2019 přes 17 000 lidí. Jde o rekordní návštěvnost nejen nově otevřené Stálé expozice, ale také venkovních akcí, k nimž patří Živý betlém, Muzeální léto či přehlídka Ve jménu módy.

Osobnost roku

Z dvaašedesáti oceněných zaměstnanců v kategorii Zaměstnanec roku 2019 byl osobností vybrán Jaroslav Máčal z provozu Tažírna oceli ve Starém Městě na Uherskohradišťsku. Do Starého Města zněl z Třince dlouhý potlesk. Ocenění mu osobně v Tažírně oceli předá Ján Moder spolu s Janem Czudkem.

Zástupce vedoucího provozu pro techniku a údržbu získal ocenění za obětavý a profesionální přístup, jímž přispěl ke zdárnému průběhu rozsáhlé investiční akce „Rozvoj VF – Tažírny oceli“ spočívající v instalaci loupací, brousící a dělící technologie včetně související periferie a logistiky, a to za plného provozu tažírny oceli.

V tažírně Jaroslav Máčal začínal v roce 2000 jako konstruktér, věnoval se také počítačům a počítačovým programům a dál se v této oblasti vzdělával až postupně přešel na pozici programátora analytika a správce sítě. A předloni úspěšně zakončil dálkové studium na Fakultě technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Jaroslav Máčal slovy svých nadřízených velkou měrou přispěl k zavádění Výrobního informačního systému a aktivně se podílí na jeho neustálém zdokonalování. Jeho přístup k práci a k plnění úkolů je příkladem pro ostatní spolupracovníky.