Nová tažná fosfátovací linka Staku 2 je v provozu

Nová linka na tažení a fosfátování drátu s označením Staku 2 od firmy STAKU Anlagenbau GmbH je v provozu. Třinecké železárny tak reagují na rostoucí poptávku po taženém drátu určeném pro výrobu ložisek, šroubů a ostatních dílů především pro automobilový průmysl. Náklady na investici přesáhly 100 milionů korun.

Nová linka se nachází ve stávající hale střediska Povrchová úprava drátu, žíhací pece. Foto: mc

Staku linka č. 2 se nachází ve stávající hale vedle první tažné linky střediska Povrchová úprava drátu, žíhací pece provozu Válcovna drátů a jemných profilů (VJ). Oproti té stávající disponuje řídicím systémem s pokročilejším stupněm automatizace pro zjednodušení práce obsluhy.

Nová tažná linka se skládá z vertikálního a horizontálního odvíjedla, hrotovacího stroje, svařovacího odporového zařízení, tryskacího stroje a elektrolytické fosfátovací vany. Součástí linky je dále detekční zařízení kontroly povrchu drátu, tažný buben a lis pro hotové svitky.

„Nová linka přináší zlepšení kvality povrchu drátu např. dokonalejším otryskáním okují díky výkonnějšímu tryskacímu zařízení se čtyřmi turbínami, kdežto na starší lince máme jen 3turbínový stroj,“ uvádí Henryk Kroczek vedoucí střediska Povrchová úprava drátu, žíhací pece. Za další výhodu nové linky považuje automatickou analýzu chemických hodnot fosfátovací lázně.

„Na analýzu lázně navazuje automatické doplňování potřebných látek pro dosažení kvality fosfátové povrchové vrstvy, která zajišťuje kluzné vlastnosti při následném tváření drátu za studena a jeho ochranu před korozí,“ doplňuje vedoucí střediska.
Investice do linky č. 2 přinesla i možnost rozšíření portfolia. Na první tažné lince je možné zpracovávat drát v rozměrech 8 až 23 milimetrů. Nová linka je koncipována pro rozměrovou řadu od 7 do 25 milimetrů.

Tažený fosfátovaný drát slouží konečným odběratelům pro výrobu ložiskových tělísek, spojovacích částí, čepů a hřídelí. Speciálním výrobkem jsou například ozubená kolečka pro převodová ústrojí jízdních kol.
Na obě linky pro tažení a fosfátování směřuje drát z kontijemné a kontidrátové trati hutě.

Další zprávy z regionu