Ochrana evropských výrobců oceli trvá

Evropským ocelářům se ulevilo. Přes hranice se, alespoň v nejbližších třech letech, nebude ve velkém valit levná ocel ze třetích zemí. Evropská unie prodloužila o další tři roky ochranná opatření v podobě stanovených dovozních kvót na množství oceli. Informoval o tom v pátek odpoledne generální ředitel sdružení Eurofer Axel Eggert.

Třinecké železárny. Ilustrační foto

Na rozhodnutí čekali evropští výrobci oceli s napětím. Členské státy nakonec schválily návrh Komise EU v rozsahu ochranných opatření, takzvané safeguards pro ocel schválily poměrem 17 států pro, dva členové se zdrželi a osm bylo proti. Kvóty platí do 30. června 2024.

„Je to přiměřená ochrana evropského průmyslu, která není protekcionismem. Ocelářství to pomůže proti skokovému nárůstu dovozu oceli a EU se kvůli tomu nedostane do obchodních sporů,“ řekl Daniel Urban, výkonný ředitel Ocelářské unie, jež zastupuje zájmy tuzemských hutí.

Prodloužení platnosti safeguards je klíčové pro udržení konkurenceschopnosti. Situace, kvůli níž byla ochranná opatření zavedena, trvají. Ať už jde o globální nadkapacitu výroby oceli, zavedení cel v USA či neférové praktiky třetích zemí a nebezpečí skokového navýšení dovozu ocelářských výrobků do zemí EU.

„Ocelářství to pomůže proti skokovému nárůstu dovozu oceli.“Daniel Urban, Ocelářská unie

Ochranné kvóty jsou důležité pro ochranu evropského trhu před přílivem oceli ze třetích zemí, kde není výroba zatížena náklady na ekologickou výrobu.
Kvóty fungují tak, že každý stát i každý z 26 druhů ocelářského zboží má povolenou čtvrtletní kvótu. Až když ji importéři vyčerpají, musí platit clo ve výši 25 procent. Evropská komise přijala takzvané safeguards jako reakci na zavedení cel pro dovoz oceli ve výši 25 procent bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Zrušit je ale nehodlá ani současná administrativa Joea Bidena.

Z prohlášení Ocelářské unie vyplývá, že objem dovozu oceli je relativně vzato vyšší než v době zavedení ochranných opatření a sama Komise uvádí, že ochranná opatření umožnila dostatečný bezcelní vstup oceli na evropský trh, v neposlední řadě díky pravidelné liberalizaci.

„Údajný nedostatek dovážené oceli je virtuální úkaz v rozporu s dostupnými daty, kdy na konci každého sledovaného období zůstávaly prakticky ve všech produktových kategoriích objemy kvót nevyčerpány. Nyní, těsně před koncem platnosti současného nastavení ochranných opatření, zůstává nevyužito přibližně 11 milionů tun bezcelních kvót, což představuje zhruba 36 procent z celkového objemu dostupných kvót. To dokazuje, že ochranná opatření nepřiměřeně neomezila potřebné dodávky,“ píše se v prohlášení Ocelářské unie.

V pátek v Ostravě videokonferenčně jednali o aktuální situaci v hutích zástupci odborů ocelářského odvětví Česka, Slovenska a Polska. Shodli se na tom, že prodloužení ochranných opatření bude mít pozitivní vliv na výrobce oceli těchto tří zemí.

„Přestože se situace v ocelářském sektoru v posledních měsících zlepšila, je třeba poznamenat, že naše odvětví bylo od poloviny roku 2019 v krizi, která se projevila citelným snížením poptávky, cen i zaměstnanosti,“ podotýká Marcel Pielesz, předseda Základní organizace Odborového svazu KOVO TŽ.

Dodává, že ochranná opatření či jejich prodloužení nelze v žádném případě dávat do souvislosti s růstem cen oceli v Evropě, jak by snad někdo mohl naznačovat. „Ceny surovin vzrostly po celém světě, a to nejen v ocelářství,“ uzavírá Marcel Pielesz.

Další zprávy z regionu