Podvodné esemesky mohou lidem vysát účet

Obyčejné pípnutí textové zprávy může člověka připravit o veškeré peníze. Tedy pokud se nechá nachytat a klikne na přiložený odkaz. V kraji se už objevilo několik takových případů.

Ilustrační foto: th

V polovině ledna začali policisté z oddělení kybernetické kriminality prověřovat první případy podvodných SMS zpráv zasílaných na mobilní telefony, díky kterým neznámí pachatelé získávají přístup k údajům o platebních kartách. „Jedná se v podstatě o nový phishing, který prozatím postihuje uživatele konkrétního mobilního operačního systému, ale není vyloučeno rozšíření i na další,“ varovala policejní mluvčí Soňa Štětínská.

SMS zpráva obsahuje sdělení, že účet je z bezpečnostních důvodů zablokovaný, nelze realizovat platby přes mobil a pro odblokování je potřeba neprodleně kliknout na přiložený odkaz. „Tím jsou uživatelé mobilů přesměrováni na webovou stránku a dle postupu mají vyplnit údaje o platební kartě nebo ji přímo ofotit, zaslat rovněž PIN a kód, který byl SMS zprávou doručen. Poškození se mylně domnívají, že když takto postupují, jejich účet je odblokovaný,“ popsala postup policejní mluvčí. Pravdou ale je, že neznámí pachatelé mají díky poskytnutým údajům volnou ruku k placení na vrub poškozených. Vybírají tak peníze z bankomatů nebo třeba platí přes internet za zboží.

Podvodná SMS. Foto: Policie ČR

Policie proto varuje: „Neposkytujte nikdy nikomu v jakémkoliv formátu váš PIN. Tento kód nikdo, ani poskytovatel služeb, nemá oprávnění vyžadovat. Neofocujte platební karty a informace týkající se vašich plateb zasílejte jen v minimální potřebné míře.“

Více si můžete přečíst ve středu v Třineckém hutníku.

Další zprávy z regionu