Aby mohlo dojít k samotnému odlití slitiny hliníku, je třeba připravit model ze dřeva. Na tom pracuje Jiří Cieslar. „Model jsem musel o 20 procent zvětšit, což mě stálo hodně přeměřování. Na řezbě jsem intenzivně pracoval dva týdny, pak už jsem to nepočítal,“ podotkl řezbář, pro něhož je tvorba tohoto typu velkou výzvou. Úkol je to opravdu nelehký, jelikož řezba nemůže vážit více než devět kilogramů. „Dospěli jsme k tomu s kolegy ze Sléváren Třinec, váha odlévaného materiálu musí mít maximálně 60 kilogramů,“ vysvětluje Jiří Cieslar.
Po posledním schválení církevními představiteli dojde k vydlabávání. Řezba bude dutá, tak aby nepřekročila požadovanou hmotnost. „Na konci června přistoupíme k formování a o den později budeme formu odlévat. Po vychladnutí bude odlitek z formy vyklopen a zamíří k malíři. Na kříži před gutským kostelem se objeví pravděpodobně v srpnu,“ uvádí Jaroslav Stebel z marketingového oddělení Sléváren Třinec.
Kříž, na kterém se nový odlitek objeví, bude postaven z dubových trámů zachovaných z původního kostela. Venkovní kříž, jenž byl kdysi před kostelem, se nyní nachází v jeho interiéru.