První učni po letech

Branami provozu Válcovna trub (VT) patřícího pod křídla Třineckých železáren prošli po dvanáctileté pauze první dva učni. Své nové zkušenosti zde budou získávat elektrikáři, v polovině školního roku k nim přibudou i strojaři.

Úvodní setkání se uskutečnilo v pondělí. Poté nováčkům začalo seznamování s provozem. Foto: mc

„O učňovské praxi na VT jsme začali jednat již v roce 2019, její realizaci však oddálila pandemie. Jsem rád, že naši kluci z oboru elektrikář-slaboproud mohou dnes nastoupit, a věřím, že je to obohatí. Vše samozřejmě záleží na jejich píli,“ podotkl Radim Špaňhel, vedoucí učitel odborného výcviku z Vítkovické střední průmyslové školy.

Učni budou na provoze v každý lichý týden a budou pracovat pod dozorem mistra a instruktorů. „Nebojte se ptát, dveře máte otevřené. Rozsah prací, se kterými se u nás můžete setkat, je opravdu široký, máte tak šanci najít si své místo,“ řekl směrem k nováčkům Petr Winter, mistr elektro údržby na VT. Neskrýval radost z toho, že může předat své zkušenosti další generaci.

Na úvodní schůzce se praktikanti seznámili s vedením provozu, které poukázalo na způsob hodnocení jejich práce. „Vaše finanční odměna se bude odvíjet od hodnocení známkami, které však nebude anonymní. Budete mít zpětnou vazbu, takže budete vědět, na čem můžete popřípadě zamakat,“ nastínil vedoucí provozu VT Daniel Szotkowski.

Spolupráci se střední školou vnímá jako důležitou součást boje s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků, s nimiž se válcovna dlouhodobě potýká.

Další zprávy z regionu