Ruce Lukáše Brzuchanského tvoří jedinečné modely

Modely starých hradů vznikají díky šikovným rukám Lukáše Brzuchanského z Komorní Lhotky, který již 11 let pracuje v Třineckých železárnách. Konkrétně na teplé úpravně Válcovny C jako expedient na váze či na pile.

Cílem výletů Lukáše Brzuchanského bývají většinou hrady a jejich zříceniny. Foto: archiv LB

Ovšem po šichtě se Lukáš Brzuchanski věnuje zajímavému koníčku – vyrábí modely hradů, přičemž po některých z nich už není ani památky. „Po hradech jezdívám odmala. Je to má vášeň. Později jsem se začal zabývat i stavebním vývojem a historií jednotlivých hradů,“ nastínil Lukáš Brzuchanski s tím, že to už byl kousek k tomu, aby udělal svůj první model. „Jako každý kluk jsem skládal papírové modely z časopisu ABC. Ale všechno začalo, když jsem jako malý navštívil hrad Starý Jičín, kde mají vystavený model hradu v původní podobě. Byl jsem tím doslova uchvácen. Poté, bylo mi kolem 15 let, mě napadlo vyrobit si něco sám,“ pokračoval. Když později zkusil vyrobit první modely hradů, lidem se líbily. A to rozhodlo. „Každým modelem se snažím zdokonalit. Ty první byly jednoduché, nyní se snažím jít co nejvíce do detailů a vše propracovat. Vymýšlím si i své výrobní postupy, aby byl model co nejvíce podobný realitě,“ vysvětlil modelář.

Od papíru k dalším materiálům
Lukáš Brzuchanski začínal pracovat s papírem, ale za posledních šest let přidal dřevo, tmely, polystyren, sádru, různé dýhy, posypy, překližky, fólie, ale i kov. Ovšem prim hraje dřevo a papír. Na trávník v okolí svých modelů používá travní posyp v podobě statické trávy z modelářských obchodů. Ovšem nejtěžším úkolem, který zabere nejvíce času, je příprava – sehnat dokumenty s původní podobou hradu, zjistit, jak se na daném území stavělo, jaké byly následné přestavby. Má hodně svých zdrojů, ale o odbornou radu může požádat i tři archeology, se kterými spolupracuje. Teprve pak začne vše navrhovat a vytvářet model podle sebe.

„V poslední době se zaměřuji na hrady na Jesenicku, kam to mám hodinku cesty. Sám si na místě vše projdu, poměřím, načrtnu půdorys. Ať mám představu. Právě z Jesenicka znám pana archeologa a odborníka na oblast Krnovska, který se podílel na knížce Hrady českého Slezska. Ohledně jesenických hradů jsou v knize zdokumentovány nejpodrobnější průzkumy. A když potřebuji něco navíc, napíšu mu a on mi dá potřebnou zpětnou vazbu,“ pochvaluje si Brzuchanski, podle kterého je pak výsledný model z více než 90 procent věrohodnou replikou.

Ať se lidé podívají
Modelář ale využívá i internet, kde jsou vykresleny i rekonstrukce hradů. Ovšem z některých staveb se nedochovalo vůbec nic. „Mám v plánu dělat jeden model tvrze z Lichnova u Krnova. Ale nějaký popis je pouze ve farních knížkách. Měl jsem na místě několik schůzek se zájemcem o model, ale stále vše řešíme. Nic pořádného se nedochovalo, dokonce není známo ani přesné místo, kde hrad stál,“ pokračoval modelář, který v začátcích vyráběl modely v měřítku 1:200, ale později přešel na poměr 1:160.

Modely dělá na zakázku a končí v různých muzeích či na obecních úřadech, kde jsou vystaveny na čestných místech. Zatím vyrobil devět modelů, přičemž práce na posledním mu zabraly zhruba rok. Strávil na něm přes tisíc hodin. Je to i tím, že na střeše zkoušel nový postup výroby a práce mu trvaly dva měsíce. Koníčku se věnuje většinou od podzimu do jara a po večerech. Poněvadž lpí na detailech a chce dát svým modelům muzejní kvalitu, zabere výroba spoustu času.

Aktuálně se chystá na model hradu Javorník, nyní zámek Jánský vrch, který poté skončí v Muzeu Jesenicka. Slíbil i další hrady, takže práci na modelech má danou až na pět let dopředu.

Rovněž by se mu líbilo vyrobit model hradu Cornštejn z jižní Moravy. Jedná se o rozlehlý hrad, proto hodně zabere studium dokumentace. „Ale stále se u něj objevuje něco nového. Uvidíme, ovšem už jsem napůl domluven s tamní kastelánkou, že bych v budoucnu nějaký model tohoto hradu udělal,“ uzavřel Lukáš Brzuchanski. Je rád, že jsou jeho modely vystaveny pro veřejnost.

Další zprávy z regionu