„Samotná budka sově nestačí, nestaví totiž hnízda“

V rámci rozvoje biodiverzity se Třinecké železárny rozhodly podpořit dalšího člena ptačí říše. Letos to bude sova – puštík obecný. Na výrobě hnízdních budek se budou podobně jako v předchozích letech podílet studenti Střední odborné školy Třineckých železáren.

Když mladá sova umí lovit, vypustí ji do volné přírody. Foto: mc

Nové budky pro puštíka najdou své místo na vzrostlých stromech v klidnějších lokalitách v areálu hutě nebo v třineckém lesoparku.

Vše potřebné k výrobě i rozmístění budek pracovníci odboru Majetek a životní prostředí TŽ konzultovali s ornitologem Otakarem Závalským, dlouholetým spolupracovníkem Záchranné stanice v Bartošovicích, kterého jsme se mimo jiné zeptali, jak se v našem regionu soví populaci daří a jak má taková budka pro sovu vypadat.

Kolik druhů sov žije v našem regionu?
Je to zhruba osm druhů sov. Žijí buďto v lesích, anebo v blízkosti lidských příbytků. K těm lesním patří například puštík obecný, puštík bělavý, kalous či výr. K těm druhým pak sova pálená a sýček obecný. Jsou takřka na vyhynutí.

Co je příčinou jejich úbytku?
Zřejmě souhrn několika příčin či faktorů. Experti uvádí, že je to změna životního prostředí. Stará hospodářství a záhumenky zanikají, méně je i polí, na kterých se hospodařilo dle starých osevních postupů. Místo polí s jetelem či vojtěškou, kde bylo plno hrabošů, se rozmáhají pole s kukuřicí či řepkou.
Sovy rády sídlily v opuštěných objektech, ale ty lidé často zabezpečují proti holubům, čímž právě zamezují přístup i sovám. Ke všemu se část starých stavení buďto zbourá, anebo zrekonstruuje.

Jsou sovy častými „hosty“ vaší záchranné stanice?
Mláďata hojných druhů sov se u nás objevují poměrně často. Kromě kalouse a puštíka obecného je to i výr či puštík bělavý, který se ještě před 40 lety u nás vůbec nevyskytoval.

Počet sov v naší stanici je kolísavý. Záleží, jak je daný rok hojný na hlodavce. Čím více hlodavců, tím více sovy hnízdí a mají více mláďat. Ta nám často lidé přinášejí, protože si myslí, že vypadla z hnízda. Z části je to zbytečně, protože mláďata opouští hnízdo v době, kdy ještě neumí perfektně létat. Samice pak své mladé dokrmuje až na zemi nebo na stromě.

Jak vypadá další život sov, které k vám lidé přinesou?
Musíme je krmit do doby, než se opeří, pak se musí rozlétat a naučit lovit. Na to tady máme speciální voliéry, do nichž jim dáváme živou kořist. V okamžiku, kdy mladá sova umí lovit, vypustíme ji do volné přírody.

Více si můžete přečíst v aktuálním vydání Třineckého hutníku.

Další zprávy z regionu