Soutěž Můj werk poznala své vítěze

Zábavně informačních lekcí se díky soutěži Můj werk v průběhu letošního školního roku zúčastnilo téměř devět set žáků. Šlo o děti navštěvující sedmé třídy v celém regionu. Všechny spojovala zvědavost, která třída mezi velikou konkurencí zazářila nejvíce.

Na vyhodnocení soutěže Můj werk nechyběly ani chemické pokusy. Foto: fm

Ještě než se k výsledkům organizátoři dostali, moderátorka vyhlašování a tisková mluvčí skupiny TŽ – MS Petra Macková Jurásková, která zároveň s týmem přednášela v jednotlivých třídách, připomněla, jak lekce probíhaly. „Mluvili jsme o tom, jak se železárny věnují životnímu prostředí, co vyrábí, kam vyváží své výrobky, ale také o lidech, kteří v huti pracují. Procvičili jsme si i slovíčka po našymu,“ poznamenala.

Ve Werk Areně se tak přítomní pobavili, když moderátorka vzpomněla na perly z přednášek. „Žáci měli určit, co znamenají některá slova v nářečí. O werkšusu řekli, že je to vrátník, štalwerk jim připomněl manažera, kantyňorky zase poradu v kantýně a fajrunt měly zafixovaný jako hospodu,“ pousmála se Macková Jurásková a dále vyzdvihla, že během testu děti z polské základní školy v Hnojníku napsaly větu, která se pořadatelům Mého werku při vyhodnocování velmi líbila. „Ocel potřebujeme k tomu, abychom mohli žít luxusní život,“ stálo na papíru.

To byl také moment, kdy se přiblížilo vyhodnocení. Na prvním místě se umístily 7. B a 7. C Základní školy Masarykovy z Českého Těšína, za což si vysloužily třídenní pobyt ve Žiaru. Druhé místo si zasloužily 7. C Základní školy Dany a Emila Zátopkových a 7. B Základní školy Stanislawa Hadyny v Bystřici. Za odměnu si tyto děti odnesly poukázku na dvoudenní pobyt v Dolní Lomné. Třetí pak skončili sedmáci Polské základní školy Vendryně a 7. B Základní školy Slezské v Třinci. Ty čeká jednodenní výlet do Dolní Lomné.

Tím však program ve Werk Areně nekončil. Na ploše, kde se většinou prohání mistrovští hokejisté, si totiž rozprostřeli svá stanoviště popularizátoři techniky z ostravské Vysoké školy báňské. Ti sedmákům ukázali, kam se mohou ubírat jejich následné kroky a k jakým pokusům a technickým vychytávkám se mohou dostat během svého dalšího studia, pokud neusnou na vavřínech. Stanoviště jednotlivých fakult tak byla pro žáky zajímavým zpestřením slavnostního dne.

Další zprávy z regionu