Středoškolské praxe v plném proudu

Od dubna do června se zaměstnanci Třineckých železáren (TŽ) mohou na některých pracovištích potkat se středoškolskými praktikanty. Žáci 2. a 3. ročníků tráví na krátkodobé praxi průměrně dva týdny.

Budoucí programátor Samuel Niemiec pomáhá s vizualizacemi pro operátory. Foto: mc

Žáci druhých a třetích ročníků vyměnili školní lavice za odborná pracoviště v třineckém areálu, na Válcovně trub v Ostravě i v závodě Sochorová válcovna v Kladně. Celkem je jich devětadvacet.

Davida Životského z Jablunkova, žáka Střední průmyslové školy chemické v Ostravě, jsme zastihli v metalografické přípravně vzorků. „Do vzorků, které se ke mně dostanou, dělám zářezy. Vzorky potom putují do kalíren. Do bakelitu a dentacrylu lisuji již nařezané vzorky, které jdou následně pod mikroskop,“ řekl David Životský, který si praxi v huti pochvaluje.

Největší zájem o krátkodobé praxe v TŽ mají informatici. Je mezi nimi i Samuel Niemiec ze Smilovic, který je žákem Střední školy informačních technologií ve Frýdku-Místku. Je ve třetím ročníku oboru programování – internet věcí. V TŽ je na praxi po druhé, a to na odboru Řídicí systémy, kde pomáhá s vizualizacemi pro operátory.

„Dostal jsem schéma sochorové stolice na papíře, to jsem pak převedl do projektu, který budou používat operátoři na provoze. Kromě toho jsem například instaloval server a měnil disk mezi počítači. Praxe mezi programátory TŽ se mi líbí, hodně se naučím,“ přiblížil své úkoly Samuel Niemiec.

Další zprávy z regionu