Studenti vyrábí úkryty pro ježky na zimu

Bezpečný úkryt na přezimování ježků v okolí vybraných základních a mateřských škol na Třinecku a Jablunkovsku vyrábí v těchto dnech studenti Střední odborné školy Třineckých železáren. Výrobu takzvaných ježkovníků a jejich rozmístění do přírody před zimními měsíci iniciovaly Třinecké železárny.

Dnes studenti Střední odborné školy dokončují výrobu ježkovníků pro zahrady škol a školek.

Huť přispívá k podpoře biodiverzity v přírodě ve svém okolí každý rok. V posledních letech to byly například hmyzí domky pro opylovače, speciální budky pro ohroženého ledňáčka říčního, podpora Českého rybářského svazu, sýkorníky pro veřejná prostranství nebo ptačí budky pro kriticky ohrožený druh morčáka.

„Letos jsme se zaměřili na ježky, jichž v posledních letech bohužel ubývá kvůli přehnaně upraveným zahradám, bariérám v podobě betonových plotů i používání pesticidů. Přitom ježek je užitečný, neboť požírá i takové druhy hmyzu, které jiní živočichové neloví,“ upřesňuje Radim Klimša, vedoucí odboru Majetek a životní prostředí v Třineckých železárnách.
Ježkovník je v podstatě rozměrnější budka, která slouží zvířátku k přezimování, ale také jako úkryt během roku, v němž může v klidu porodit a vychovat svá mláďata.

Do práce se vrhli žáci Střední odborné školy Třineckých železáren (SOŠ) a vyrobili dvanáct kusů. „Pro žáky je samozřejmě zábavnější vyrábět něco ke konkrétnímu účelu než si zručnost procvičovat na abstraktních předmětech. Jsme rádi, že jsme mohli pomoct a samozřejmě si jeden ježkovník necháme pro vlastní školní zahradu,“ uzavírá ředitel SOŠ Aleš Adamus.

Instalace ježkovníků proběhne do konce září u vybraných základních a mateřských škol, jejichž zahrady jsou vhodné jako zimoviště ježků a leží daleko od frekventované komunikace nebo v blízkosti lesa.

Další zprávy z regionu