Testování potvrzuje nízký stupeň nákazy

Nepříjemné zašimrání, chvilka čekání a negativní výsledek. Tak zatím vypadá testování v Třineckých železárnách u drtivé většiny zaměstnanců. Počet pozitivních výsledků se rovná jednotkám promile.

Valcíř Válcovny drátů a jemných profilů Martin Tomiczek na testování s vedoucím střediska Petrem Brzuchańskim. Foto: pmj

K dnešnímu ránu firma otestovala 5 393 pracovníků ze 7000. Pozitivní výsledek antigenního testu mělo 19 z nich, tedy 0,35 %.

Například na provoze Válcovna drátů a jemných profilů na testování pracovníků v úterý dohlíželi vedoucí střediska KDT Petr Brzuchański a mistr Petr Mec. Na Střední trati provozu Válcovna předvalků a hrubých profilů stihl úterní ranní směnu otestovat vedoucí střediska Roman Wygrys, všechny s negativním výsledkem.

„Potvrzuje se, že ve firmách se nákaza nešíří. Na druhou stranu je dobře, že případné přenašeče nemoci odhalíme včas,“ podotýká Ivo Žižka, ředitel pro personalistiku a vnější vztahy v TŽ.

Železárny se nyní snaží zajistit nákup většího množství méně invazivních testů, aby zaměstnanci nemuseli podstupovat test výtěrem z nosohltanu, ale testovali se také ze slin.

Epidemiologové stále nabádají k obezřetnosti před šířením anglické mutace viru. „Ze zkušenosti loňského roku můžeme očekávat, že šíření viru, se kterým bojují nyní v Čechách, se dříve nebo později projeví i u nás na Moravě a ve Slezsku, proto musíme být stále opatrní a snažit se chránit jeden druhého,“ nabádá i generální ředitel železáren Jan Czudek.

Hygienická opatření jako mytí rukou, dodržování odstupů a nošení respirátorů jsou pro naši ochranu.

Další zprávy z regionu