V huti stáčeli první med z vlastních úlů

Sladkou odměnu si vysloužili v Třineckých železárnách. Před rokem tady v areálu a na rekultivované skládce instalovali tři včelí úly. První z nich už vydal první litry voňavého květového medu.

O včelí úly se v Třineckých železárnách stará Jana Madejová, pracovnice odboru životního prostředí v huti. Foto: pmj

Jeden z úlů loni v létě pracovníci železáren umístili nedaleko budovy ředitelství, kde na jaře kvete mnoho druhů okrasných keřů a trvalek. Právě z něho bylo možné vytáčet med jako první. „Výnos z tohoto úlu byl 5 litrů medu. Je to dobrý výsledek s ohledem na skutečnost, že se jedná o mladé včelstvo a letošní jaro nebylo pro produkci medu příznivé. Včelám se i v areálu zjevně dobře daří,“ míní vedoucí odboru životního prostředí v huti Radim Klimša.

Další dva úly firma loni pro včely připravila nedaleko válcovny drátu, kde na ploše rekultivované skládky vznikla rozsáhlá travnatá plocha s květnatou loukou i keři. V jednom z úseků firma vysadila květnatou louku s 28 druhy bylin a na další ploše vznikla fialově kvetoucí louka svazenky vratičolisté, která je díky svému nektaru s vysokým obsahem cukrů ideální potravou pro včely. K jejich stáčení dojde v nejbližších týdnech, až rostliny odkvetou.

O úly se stará včelařka a zaměstnankyně odboru životního prostředí ve fabrice Jana Madejová. Med z produkce tří úlů fabriky bude sloužit jako dárkový předmět pro návštěvy hutě. Je důkazem, že prostředí fabriky je dnes ekologicky čisté také díky inovacím technologií a masivním investicím do odprášení hutního provozu.

„Jde o další krok ke zlepšování životního prostředí, k němuž se v regionu hlásíme. A jak říká staré přísloví, víme, že kdo má med v almaře, ten neshání lékaře,“ uzavírá s úsměvem Radim Klimša.

Další zprávy z regionu