Valcíři trub pomohli malé Marušce

Maruška Kučerová je veselá dvanáctiletá dívenka z Ostravy, která má ráda život a dokáže si ho užívat. Akorát ji trošku neposlouchají nožičky. Maruška trpí dětskou mozkovou obrnou, a navíc trvalou vadou zraku. V předvánočním čase jí radost udělali valcíři trub z Třineckých železáren (TŽ).

Předání šeku Marušce před vánočním stromem u Válcovny trub v Ostravě. Foto: tm

Společně pro Marušku nasbírali 73 140 korun. Minulý týden ji pozvali spolu s maminkou Marcelou Kučerovou k vánočnímu stromu u Válcovny trub v Ostravě, aby si symbolicky převzala šek od vedoucího provozu Daniela Szotkowského a šéfa místních odborů Martina Frömela. Vedení hutě z Třince ještě částku doplnilo a zaokrouhlilo na konečných 80 000 korun.

Ač je dívenka obrovskou bojovnicí a má skvělou podporu svých rodičů, 20leté sestry a dalších blízkých, boj s její nemocí je finančně velmi náročný. „Momentálně sháníme finance na speciální ortézy na nohy od rakouské firmy Polihg, které v přepočtu vyjdou na 120 tisíc korun. Za peníze mockrát děkujeme, použijeme je právě na tyto ortézy,“ poděkovala Maruščina maminka.

A jak se valcíři o Marušce vůbec dozvěděli? „Máme zde na 620 zaměstnanců a chtěli jsme si společně zpestřit adventní čas. Ozdobili jsme si vánoční strom, připravili dárečky, tombolu. A když udělat radost sobě, proč nepotěšit i někoho, kdo to hodně potřebuje? Covid sice naše plány trošku zhatil, přesto jsme se rozhodli darovat vybrané peníze za lístky do tomboly na dobrou věc,“ nastínil Szotkowski. Pak již stačilo oslovit místní Charitu, která vytipovala ideálního příjemce. A tím je právě Maruška.

„V Centru pro rodinu spadající pod vítkovickou Charitu jsme již dlouhou dobu a využívali jsme a využíváme více služeb. Asistenční, odlehčovací, ale i pro rodiče, což mi v počátcích hodně pomohlo. To jsme se handicapem učili žít. Díky setkáním s ostatními rodiči jsme si předávali navzájem zkušenosti,“ vysvětlila Marcela Kučerová. Zároveň dodala, že s Maruškou využívají rehabilitace a další aktivity, jako jsou koně, jezdí na kole, v zimě lyžují. Samozřejmě tak, jak zdravotní stav Marušky dovolí. „Ne vše vám uhradí pojišťovna a náklady jsou opravdu veliké,“ doplnila Kučerová.

„Marušku zapojujeme do aktivit jako běžné děti. Ale i zde narážíme na finance, protože potřebné pomůcky něco stojí,“ doplnila maminka s tím, že v péči o Marušku nejsou s manželem sami, velkou práci zastane i jejich starší, nyní dvacetiletá dcera.

Ač je prý Maruška běžně velice upovídanou mladou slečnou, tentokrát spíše mlčela a bedlivě vše pozorovala. Přesto na sebe něco prozradila. „Nejraději hraji Bocciu,“ pověděla dívenka. Podle její maminky je to sport podobný hře pétanque, akorát se hraje s jinými míčky. Maruška hraje již čtvrtým rokem za HSC Havířov. „Účastní se i integrovaných turnajů, kdy spolu v jednom družstvu jsou zdraví i handicapovaní,“ řekla Kučerová.

Vedoucí provozu Daniel Szotkowský ujistil, že v charitativní práci budou tady v Ostravě určitě pokračovat. „Jsem rád, že jsme společně dokázali pro Marušku udělat dobrou věc. Každý pracovník válcovny se zasloužil o to, že Kučerovi budou mít v příštím roce život o kousek lepší. A to je velké gesto, za které každému ze šesti stovek kolegů zdejšího provozu děkuji,“ uzavřel ředitel pro personalistiku a vnější vztahy třinecké hutě Ivo Žižka.

Další zprávy z regionu