Válcovna získala dobové kresby

Ručně malované výjevy provozu ostravské rourovny daroval jejich autor zpátky provozu. Jan Buják, tehdejší vedoucí propagace Vítkovických železáren závodu 4VŽKG, přenesl v 80. letech atmosféru  výroby trub uhlem na papír.

Autor předal kresby vedoucímu provozu VT. Foto: pmj

V pátek kresby přinesl do Válcovny trub v Ostravě Vítkovicích (VT). Setkal se zde také se svými bývalými kolegyněmi a zavzpomínali spolu na staré časy.

„V osmdesátých letech se různé propagační materiály kreslily. Zejména plakáty, ilustrace do firemního časopisu Rourovák, plakáty k BOZ, výzdoba provozu a hlavně transparenty. Těch jsme před různými událostmi, jako byl svátek 1. máje, Vítězný únor a podobně, vyrobili až 140,“ rozpovídal se.

Humornou historku k dobru přidal i Jan Buják. Před jednou z významných akcí za hluboké totality, při nichž se vyvěšovaly transparenty na budovu válcovny, vystoupal na žebřík rovnou po příchodu z preventivní prohlídky u lékaře. Naráz slyší zvolání kolegy: „Co to máš na nohách, ty cype?“ Neboť na žebřík vyběhl v klasických bílých galoších přímo z čekárny. Nebylo mu přitom vůbec divné, že se na něj dívají divně už lidé v tramvaji.

Kresby uhlem našel před časem při úklidu sklepa. „Krátce nato jsme měli po letech setkání s kolegy, a tak jsem je vzal s sebou a chtěl je rozdat. Ale kolegyně Ivana Lesková mě přesvědčila, ať je raději dám někam, kde budou ještě sloužit svému původnímu účelu a kde mohou dotvořit atmosféru prostoru,“ podotkl autor.

Vedoucí provozu Válcovna trub Daniel Szotkowski měl z daru velkou radost. Hodlá kresby vystavit ve společných prostorách válcovny. „Vážíme si lidí, kteří tady kdysi pracovali a měli k rourovně vztah. Protože my pokračujeme v rozvoji válcovny a navazujeme na tradici výroby trubek, která už za dva roky dosáhne 140 let,“ dodává Daniel Szotkowski.

I na oslavách významného výročí sehrají kresby svou roli a stanou se součástí připravované expozice v areálu odloučeného provozu Třineckých železáren spolu s archivními svazky čísel podnikového časopisu Rourovák, který provozu rovněž darovali pracovníci propagace,
a který vychází dodnes.

Další zprávy z regionu