Zajímaly je nejvíce žádané obory

Žáci osmých a devátých tříd si mohli nanečisto zkusit, jak může vypadat jejich budoucí vzdělávací a profesní dráha. Měli možnost se podívat na Střední odbornou škola Třineckých železáren (SOŠ TŽ) i do železáren, ve kterých je přivítala personální ředitelka Kateřina Nogolová.

Rodiče budoucích středoškoláků zajímalo, jaký obor na SOŠ personální ředitelka doporučuje. Foto: mc (4)

Možnost popovídat si s šéfkou personalistiky v TŽ využili hlavně rodiče budoucích středoškoláků. Zajímalo je například, který obor je aktuálně nejvíce v huti žádaný.

„U technického vzdělání úplně nerozhoduje obor, ale schopnost učit se novým dovednostem. Spolu s dynamickým rozvojem hutního průmyslu je téměř nevyhnutelné, aby člověk byl schopný učit se vše ovládat až na pracovišti,“ zdůraznila Kateřina Nogolová.
Poukázala na SOŠ TŽ, která propojuje teoretickou výuku s praxí v železárnách a nabízí jedny z nejluxusnějších učeben a dílen v České republice.

„Přijímačky ani školu za vás neudělám, ale můžu vám již dnes říct, že spolu s transformací naší hutě směrem k uhlíkové neutralitě budeme i v budoucnu potřebovat technicky vzdělané lidi a budeme garantovat zaměstnanost,“ řekla personální ředitelka.

Poté přišlo na řadu krátké bezpečnostní školení a přesun na provoz. Účastníci se seznámili s oběma novými úpravnami lesklých tyčí, kde si prohlédli nejen moderní linky, ale i zázemí pro zaměstnance.

O den otevřených dveří železárenské školy a huti samotné je v regionu zájem. První skupina zájemců se do železáren podívala 18. ledna a druhá o týden později.

Mnozí žáci ještě nevědí, kam se po základce vydají

Co vás dnes přivedlo do hutě?

Lukáš Boruta a syn Filip
Chtěl jsem synovi ukázat, jak to v železárnách vypadá. Sám pracuji na vysoké peci č. 4. Mladí mají mnohdy o huti zkreslenou představu. Rozhodování o jeho dalším vzdělání nechceme nechávat na poslední chvíli, proto se chceme s předstihem podívat do různých firem, mít rozhled. Může mu to ulehčit rozhodování. Zatím to vypadá, že se vydá technickým směrem.

Monika Burawa a syn Oliver
Syn se sice chystá nejspíš na gymnázium, ale chtěla jsem, aby viděl, jak to funguje na technických školách. Aby měl představu o tom, jak probíhá výuka praktických předmětů. Na SOŠ jsem byla poprvé a přiznám se, že jsem nečekala, že bude tak moderní a dobře vybavená. Už teď se těšíme na exkurzi provozů.

Josef Špiller a vnuk Matyáš
Vnuk chodí do osmičky a zatím není rozhodnutý, na kterou školu po základce půjde. Chtěl jsem ho sem dnes vzít, protože jsem byl s železárnami spjat 27 let. Byl jsem učitelem odborného výcviku. Jsem rád, že jsem tu s ním dnes mohl být a ukázat mu specifikum hutní výroby. Na SOŠ TŽ jsem nebyl pět let a musím uznat, že je na co koukat. Učebny jsou plné počítačů a moderních technologií a dílny se také mají čím pochlubit.

Henryk Ondrusz a vnuk Samuel
Huť nabízí spoustu možností, já sám jsem prošel mnohými pracovišti. Začínal jsem na válcovnách, pak jsem byl v zámečnické dílně, na koksovně, KKO a nakonec jsem pracoval na údržbě potrubní pošty. Chtěl jsem vnukovi ukázat, jak fabrika vypadá. Může mu to pomoci v dalším rozhodování.

 

Další zprávy z regionu