Na výletníky čekají nezapomenutelné zážitky připomínající technickou a řemeslnou vyspělost severní Moravy a Slezska.
V našem regionu se do Technotrasy řadí opevnění Šance v Mostech u Jablunkova. Výletníci se zde vrací do 16. století a seznamují se s příběhy vojáků, kteří strážili starobylou slezsko-uherskou hranici proti pašerákům i nájezdům nepřátel.
Na Šancích je otevřeno návštěvnické centrum, ve kterém zájemci uvidí, jak Velká šance vypadala v roce 1809 a dozví se, proč tu stála a kdo na ni sloužil. Uvidí, jaké nástroje a zbraně používala posádka, a dokonce si zde každý může vystřelit z mini modelu děla. „Pravidelně pořádáme komentované prohlídky pro veřejnost. Také se na nás mohou obrátit větší skupinky lidí, které takto naším opevněním provedeme,“ poukázal průvodce Petr Kolčárek. Dodal, že lidé se mohou po Šancích projít i virtuálně, na webu totiž mají novou virtuální prohlídku.
Další zastavení v rámci Technotrasy se nachází mimo náš region, což ovšem určitě není na překážku. Je totiž rozhodně z čeho vybírat. Zajímavý je například Kanál Carla Weisshuhna. Jde o unikátní vodní dílo, které nechal na řece Moravici postavit opavský podnikatel Carl Weisshuhn. „Projděte se uprostřed krásných lesů po papírenském náhonu, který přiváděl vodu a plavil dřevo do Žimrovické papírny od roku 1891. Od skvělých průvodců se v průběhu procházky dozvíte, co to byly vajzunky, Pifka, kdo byl valašský Edison, kdo Barabové, a ochutnáte, co jedli a pili chlapi v papírnách,“ lákají k návštěvě provozovatelé trasy. Komentovaná prohlídka se tam bude konat v neděli 22. října. Stezku dlouhou deset kilometrů si ale každý může projít i sám.
Za návštěvu stojí i pěchotní srub u Starého Bohumína. Je součástí dlouhé linie stálého opevnění postaveného československou armádou na obranu republiky proti tehdejšímu nacistickému Německu. Po objektu příchozí provede uniformovaný voják a poví jim příběh této pevnosti, která jen zázrakem unikla zkáze. Zkusí zacílit protitankový kanón nebo najít stěnovým periskopem nepřítele, který se zákeřně ukrývá v ochranném příkopu pod střílnou.
Technotrasa nabízí i vodní zastavení na Slezské Hartě. Lidé se zde mohou projet vyhlídkovou elektrolodí a stát se na chvíli i kapitánem.
Majitelé elektrokol jistě rádi využijí nabídku poznat společný příběh Ostravy a Karviné. Během komentovaných prohlídek si vyslechnou příběhy ostravských dolů nebo zaniklých kolonií.
Kdo se nebojí, může navštívit Raabovu štolu. Najde ji v Odrách. O uhlí ale nejde, v tomto dole se těžila břidlice.
Na své si přijdou i milovníci módy, ti si nesmí nechat ujít muzeum klobouků v Novém Jičíně nebo zážitkový program UAX, kde si návštěvníci vyrobí sami své vlastní tričko.
Celkem mohou výletníci navštívit 36 zajímavých míst. A když si zdarma vyřídí i speciální Technotrasu Card, mohou vyhrát zajímavé ceny.