Tradiční soutěž má několik základních pravidel. Vyrobené betlémy musí být trojrozměrné. Jinými slovy, obrázky se neberou! Dále se jedná o práci jednotlivců, takže kolektivní práce nebudou přijímány. To je ale vše, další omezení neexistují. „To, že se nesmí jednat o kolektivní dílo neznamená, že dítku nesmí nikdo pomáhat. Naopak, vítáme, když se na výrobě podílí nejen paní učitelky, ale třeba i babičky, dědečci nebo rodiče. To pak totiž splňuje jeden z našich cílů – navrátit do rodin adventní tradice, mezi něž výroba betlémů rozhodně patří,“ řekla vedoucí muzea Eva Zamarská.
Děti budou soutěžit ve třech kategoriích. První je pro žáčky prvních a druhých tříd, druhá pro větší děti z třetích až pátých tříd. Ta poslední je pro žáky šestých až devátých tříd nebo patřičných ročníků gymnázií. Čas na výrobu betlémů je do 1. prosince. A z čeho všeho lze vyrábět?
„Samozřejmě to může být dřevo, protože z tohoto materiálu tradiční betlémy bývaly. Ale děti mohou využít úplně všechno, od papíru, vlny, přírodních materiálů, jako jsou šišky, oříšky, až třeba po sádru, keramiku, slámu nebo těsto. Ano, i perníkový betlém už jsme tady měli.“
Eva Zamarská také připomněla loňský rok, kdy se v muzeu sešla opravdová nádhera. „Moc se mi tehdy líbil třeba betlémek vyrobený ze šroubků. Tak nějak připomínal, co je typické pro Třinec. Byl moc hezký a nápaditý,“ zavzpomínala.
Právě originalita a nápaditost je velice vítaná. Odborná komise hodnotí kreativitu betlémků i jejich pracnost a preciznost zpracování. A za to vše pak rozdává krásné ceny. Minulý rok jeden z malých výherců dokonce prohlásil: „Kdybych věděl, co vyhraju, tak těch betlémů vyrobím pět!“