Bezdomovci se už mají kde schovat

Když mrzne, až praští, zažívají lidé bez domova těžké chvíle. Teploty hluboko pod bodem mrazu je přivádí na autobusové nádraží či do vestibulů nákupních středisek. Z těch je vyhání strážníci a ostraha, protože cestující a nakupující si stěžují na zápach či jejich nevhodné chování. To by se teď mohlo změnit.

Strážníci kontrolují čekárnu. Třebaže je venku mráz, na bezdomovce nenarazili. Foto: mr

Slezská diakonie se letos rozhodla problém vyřešit a upravila otevírací dobu svých zařízení. Lidé bez domova tak mohou využít denního centra, noclehárny či azylového domu téměř po celý den.
Doposud denní centrum v 15.30 hodin zavřelo a noclehárna své dveře otevírala až v 19 hodin. Bezdomovci se pak shlukovali v místech, kde je alespoň trochu teplo.

Mluvčí magistrátu Stanislav Cieslar uvedl, že město po dohodě se Slezskou diakonií zajistilo pro osoby bez přístřeší prodloužení provozní doby nízkoprahového denního centra na Frýdecké ulici až do 18 hodin, a to do konce března. Klienti nebudou muset několik hodin čekat venku či ve veřejných prostorách na otevření noclehárny na Kanadě v 19 hodin, kam se mnoho z nich na noc přesouvá. „Na jednu stranu pomáháme těm, kteří mají nouzi, současně však vycházíme vstříc i občanům. Ti si oprávněně stěžují na přítomnost a chování některých lidí bez domova, kteří nevyužívají čekárny nebo obchody k tomu, k čemu jsou určeny,“ poukázala primátorka města Věra Palkovská.

O tom, že posunutí zavírací hodiny denního stacionáře pomůže, je přesvědčená vedoucí Bethelu Třinec Šárka Ociepková. „Funguje to tak teprve několik dnů, ale už nyní vidíme, že klienti raději zůstávají u nás, než aby trávili čas někde venku. A teď, když je počasí opravdu mrazivé, to platí dvojnásob,“ zdůraznila.

Ředitel Městské policie Třinec Libor Motyka už nyní vidí, že opatření mělo smysl. „V době od 23. do 31. prosince jsme z čekárny na autobusovém nádraží vykázali 23 osob, zatímco od začátku ledna do 8. ledna jich bylo už jen 8. Je tedy vidět, že bezdomovci jsou raději v denním centru a po uzavření přecházejí přímo do noclehárny,“ řekl.

Teplá židle zachrání životy
Vedoucí oblasti Třinec Slezské diakonie Marek Stebel podotkl, že když přijdou mrazy, snaží se jeho kolegové pomoci všem lidem bez ohledu na to, zda jsou běžnými klienty.

„Kdykoliv jindy třeba platí, že ubytování poskytujeme lidem, kteří nejsou pod vlivem alkoholu. Ale když jsou mrazy, máme zavedenou takzvanou teplou židli v denním stacionáři, kterou může využít každý. Umrznout nikoho nenecháme. Samozřejmě ale dotyčný nesmí porušovat pravidla a třeba ohrožovat ostatní,“ vysvětlil Marek Stebel.

Podle něj se ale najdou lidé, kteří služeb Slezské diakonie využít nechtějí ani v největších mrazech. „Vím z minulosti, že se i na Třinecku stalo, že někdo venku umrznul. I když se všem snažíme pomoct, stává se to, protože někdo si prostě pomoct nenechá,“ povzdechl si.

Další zprávy z regionu