Cestující si za jízdné budou muset připlatit

Cestující autobusem budou už od neděle 11. prosince platit za svou jízdu vyšší částku. Důvodem zdražování je razantní nárůst cen pohonných hmot a také dalších nákladů na veřejnou dopravu. 

Za jízdu autobusem si lidé připlatí. Výhodu mají ti, kteří si jízdenku koupí on-line. Foto: mr

Lidé na zvyšování cen reagují vždy s nevolí. „Zdraží to? No to není dobré. Už tak docela špatně vycházím s platem. To jste mě nepotěšila,“ reagovala starší žena, která právě nastupovala v Třinci do autobusu. Jedním dechem ale dodala, že jí dcera koupí jízdenku přes internet, tak že to nebude snad tak zlé.

„Zvýšení cen jízdného je nepopulární krok, ke kterému ovšem dochází po důkladných analýzách,“ zdůraznil náměstek hejtmana Radek Podstawka.

Podle něj je to jediná možnost vedoucí k tomu, aby byla doprava v regionu udržitelná a nabízela cestujícím kvalitní služby. Upozornil ale na zajímavou možnost: „Pro ty cestující, kteří budou k nákupům jízdenek využívat internet, dopravní kartu ODISku nebo mobilní aplikaci ODISapka, se ceny nezmění vůbec nebo jen mírně. Tímto krokem chceme posílit bezhotovostní nákupy přes elektronická média a e-shop ODIS a snížit množství hotovostních plateb na přepážkách a přímo ve vozech u řidičů.“

Při nákupu dlouhodobých jízdenek u přepážek nebo ve vozidlech budou ceny regionálních zón nadále vyšší o 15 procent.

Cena jedné regionální zóny u 30denní jízdenky se zvyšuje při nákupu přes e-shop ODIS z 252 na 270 korun, při nákupu u přepážky nebo u řidiče z 290 na 310 korun. Ceny jízdenek pro delší období budou navýšeny obdobně, u 365denních jízdenek zůstane cena za každou regionální zónu v zásadě stejná.

„V případě 365denní celosíťové jízdenky bude její cena dokonce významně nižší, a to 16 tisíc korun, pokud si ji cestující pořídí přes e-shop ODIS. U přepážky pak za ni zaplatí 18 400 korun. Pro nízké využívání se ruší 180denní jízdenky,“ řekl jednatel společnosti KODIS Aleš Stejskal s tím, že dále dojde ke snížení počtu zón, u kterých se již jedná o celosíťovou jízdenku, a to z jedenácti na sedm zón.

V regionální dopravě zdraží papírové jízdenky, které si cestující zakoupí hotově nebo platební kartou u řidiče. Základní sazba se zvyšuje z 15 na 18 korun, sazba za jeden kilometr se zvyšuje z 1,50 na 1,70 korun.

Naopak ceny jednotlivého jízdného se nemění v případě platby ODISkou nebo prostřednictvím aplikace ODISapka, kdy základní sazba zůstává na hodnotě devíti korun a sazba za jeden kilometr na 1,50 korun.

Další zprávy z regionu