Chatu Javorový čeká oprava střechy i čistírny vod

Oblíbená horská chata na Javorovém se dočká rekonstrukce. Bude ale postupná, a navíc není v tucho chvíli ani jasné, v jakém rozsahu. Podle studie jsou různé varianty modernizace, které ale nejspíše budou řešit až zastupitelé po komunálních volbách.

Takto by mohla v budoucnu vypadat chata na Javorovém. Foto: studie

Město, coby majitel objektu, má v tuto chvíli jasno ve dvou věcech. Příští rok se pustí do výstavby nové čističky odpadních vod, která má stát tři miliony korun. Rok nato se chystá akce o poznání náročnější.

„Musíme zrekonstruovat střechu objektu. Nyní jsme vybrali zhotovitele projektové dokumentace a předpokládáme, že v roce 2026 tuto akci zvládneme. Součástí budou i další práce, půjde o rekonstrukci podkroví, vyměníme podhledy, okna i elektroinstalaci,“ uvedla primátorka Věra Palkovská s tím, že odhad nákladů činí 20 milionů korun.

Tři varianty
Třinec si už nechal vypracovat studii proveditelnosti týkající se horské chaty. S jejími závěry zastupitele minulý týden seznámil projektant Vladislav Varmuža a představil tři možné scénáře.

Na jejich vzniku se podílelo nejen vedení města, svá stanoviska připojili zástupci CHKO Beskydy, Lesů ČR i současný nájemce chaty.

„Důležitá konstanta, které jsme se drželi je, že chata zůstane v majetku města a že se nezmění její využití, tedy že zůstane turistickou chatou s restaurací a nabídkou krátkodobého ubytování,“ vysvětloval Varmuža.

První varianta počítá s tím, že zůstane zachován současný vzhled chaty. Město by nechalo udělat pouze nezbytné opravy. Vyměnilo by okna, elektroinstalaci či střechu u garáže. Toto by vyšlo zhruba na 9,6 milionů korun, ovšem s tím, že každoročně by bylo třeba dát nemalé částky na udržovací práce.

„Pokud by zastupitelé zvolili druhou variantu, přivedla by se chata do stavu, v jakém byla v minulosti. Provedly by se práce z varianty jedna a chata by se dále zrekonstruovala tak, aby se zvýšil komfort pro turisty. Přibyla by i pavlač a nový vchod. Tato varianta se velmi zamlouvá správě CHKO, která by s ní neměla žádný problém. Dokonce ji i tak trochu doporučila. Líbí se jí myšlenka, že by se objekt navrátil do původní podoby,“ pokračoval Vladislav Varmuža. Tato akce by město vyšla přibližně na 15,4 milionů korun.

Úplně nová chata
Třetí varianta je nejnáročnější. Počítá s tím, že by se chata zbourala do základů a postavila se nová.

„Snížil by se počet lůžek, ale vzrostl by komfort pro ubytované. Chata by byla nová, měla by svůj původní vzhled. S touto variantou ale CHKO nesouhlasí. A Lesy ČR, které vlastní příjezdovou cestu, už vzkázaly, že by město muselo platit za výjezdy techniky, případně by pak muselo silnici opravit, pokud by utrpěla průjezdem stavebních strojů,“ informoval Vladislav Varmuža. Tato varianta by vyšla minimálně na 50 milionů korun, a to jen za stavební práce.

Střecha i ČOV budou
Podle primátorky Třince jsou všechny tři varianty v souladu s územním plánem města. „Studie samozřejmě neřeší střechu ani čističku odpadních vod. O tom, která varianta nakonec zvítězí, budou už ale nejspíše rozhodovat naši zástupci. My máme na dva roky program jasný,“ doplnila primátorka Věra Palkovská.

Zastupitel Vojtěch Dohnal upozornil, že pokračuje v analýze vrcholu Javorový. Sešel se se všemi aktéry, ale i s turisty, bikery a dalšími lidmi, kteří k vrcholu mají co říct. „Do konce roku vám odprezentuji výsledky,“ slíbil.

Další zprávy z regionu