Podavatel podnětu mimo jiné uvedl, že soutěž veřejné zakázky proběhla bez projekční dokumentace pro zadání veřejné zakázky na stavební práce. Dále poukázal na to, že zakázku, jejíž realizace probíhá bez zajištění dozoru projektanta, realizuje stavební firma odlišná od veřejné soutěže, která není v seznamu subdodavatelů. Podle podavatele rovněž dochází k zásadním změnám v použitých materiálech a v dodaných objemech bez předchozího projednání.
„Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prošetřuje podnět směřující proti veřejné zakázce města Jablunkova s názvem Rekonstrukce chodníků Jablunkov – centrum. Úřad si od zadavatele vyžádal informace k předmětnému zadávacímu řízení a bude prověřovat, zda nedošlo k porušení zákona o zadávání veřejných zakázek, především v souvislosti se změnami smlouvy. Pokud by Úřad získal pochybnosti o zákonnosti postupu zadavatele, zahájí ve věci správní řízení o přestupku,“ sdělil tiskový mluvčí ÚOHS Martin Švanda.
S výtkami občana, který podal podnět na antimonopolní úřad, vedení města nesouhlasí a jakékoliv pochybení rezolutně odmítá. „Všechny dotčené orgány včetně projektanta i subjektu, který nám pomáhal administrovat výběr zhotovitele, se shodly na tom, že jsme postupovali dle zákona. Nikdo z radnice se neoprávněně neobohatil, nikdo z nás z té zakázky neměl žádný profit. Jsme rádi, že veškeré stavební práce probíhají v souladu se stanoveným harmonogramem a ke spokojenosti místních obyvatel,“ sdělil starosta města Jiří Hamrozi.
Ke změně materiálu při realizaci zakázky nicméně došlo, na což na posledním jednání zastupitelstva poukazovali i opoziční zastupitelé. Milan Matoušek, zajišťující technický dozor, však zdůraznil, že záměna materiálu neznamená žádné závažné pochybení.
„Použité kamenivo odpovídá normě i parametrům zahrnutým v projektové dokumentaci. Dle projektu bylo nutné použití kameniva s ostrými hranami. Proto jsem odsouhlasil použití materiálu, který je dostupný v našem regionu. Jedná se o vysokopecní strusku, která na rozdíl od strusky ocelárenské, se kterou ji někteří chybně zaměňují, nepodléhá žádným objemovým změnám,“ argumentoval Milan Matoušek.
„Jelikož jsme o změně typu použitého kamenina předem nevěděli, subdodavatelské firmě jsme snížili částku za materiál zhruba o dvě stě tisíc korun. Hlavní dodavatel i subdodavatel na to přistoupili, díky čemuž nedošlo k pozastavení stavebních prací,“ dodal starosta Jiří Hamrozi.