Čísla na lampách a body na horách zachraňují životy

Stres a panika provází často úrazy ve městě i na horách. Málokdo si ve vypjatých situacích dokáže zachovat chladnou hlavu a záchranářům popsat místo, kde se událost stala. K snadnější orientaci slouží identifikační čísla, která lidé najdou na sloupech veřejného osvětlení. Na horách pak jsou turistické body.

Na horách najdou lidé turistické body. Tento je pod Javorovým. Foto: mr

Malé plechové štítky s číslem jsou umístěné také na stožárech veřejného osvětlení v Třinci. „Identifikační čísla veřejného osvětlení slouží k upřesnění místa mimořádné události, ať už jde o nehodu, požár nebo třeba místo konfliktu. Číslo na lampě nahlásíte složce záchranného systému a dispečink tím okamžitě identifikuje, kde se nacházíte,“ popsala vedoucí odboru dopravy třineckého magistrátu Miriam Hronovská.

Město nechalo štítky nainstalovat ve spolupráci se správcem veřejného osvětlení společností Eltodo. V hutnické metropoli jich je celkem 4 757 kusů. Lidé je najdou převážně na sloupu lampy směrem do silnice, ale umístěny jsou i na skříních rozvaděčů či dělicích skříních.

Hledání pomocí GPS
Číselná označení zavedlo do své databáze Integrované bezpečnostní centrum MSK. „Když někdo zavolá našim operátorům, ti přesně podle čísla zjistí, kde se lampa veřejného osvětlení nachází. V databázi na základě GPS souřadnic ji okamžitě vyhledá a jednotku pošle přímo na dané místo. Tím se krátí doba lokace i dojezdu jednotky k zásahu. Podobně jsou označena i další místa, mosty, silniční označníky, železniční přejezdy, jezy a podobně,” přiblížil šéf třineckých hasičů Bohdan Sikora.

Doplnil i svou zkušenost, že lidé ve stresové situaci často nahlásí ulici, ale už neuvedou město. „Osobně se mi například stalo, že nám nahlásili výjezd na ulici Závodní. Nakonec se ale ukázalo, že vůbec nešlo o Třinec, ale o Bohumín. V tomto případě byl totožný i název firmy vlastnící objekt,“ dodal Sikora.

O tom, že o čísla mají zájem i občané, svědčí fakt, že myšlenku instalace identifikačních čísel na lampy veřejného osvětlení podpořil také občanský návrh uveřejněný na portálu Fajny Třinec.

Samotnou instalací štítků však projekt nekončí. „Důležitá je nyní hlavně osvěta, především mezi školáky a mladými lidmi. Do té se pustíme ve spolupráci s našimi strážníky,“ uzavřel Bohdan Sikora.

Na horách jsou body
Jestli je pro mnohé náročné identifikovat místo nehody ve městě, na horách je to mnohdy ještě náročnější. Tam proto turisté mohou narazit na body záchrany. Výrazně žluté cedulky se v našich horách začaly vyskytovat od roku 2016. Je na nich nejen identifikační číslo, ale i kontakty na všechny složky záchranného systému. O tyto cedulky se stará státní podnik Lesy ČR.

„Lidé oznámí záchranářům nehodu a udají konkrétní kód místa, kde se nacházejí. Nejčastěji jsou body záchrany na turistických rozcestích, lesních cyklostezkách, v horských sedlech a pohořích nebo v rozsáhlých lesích. Ročně vyměníme asi sto poškozených tabulek,“ uvedl ekonomický ředitel státního podniku Lesy ČR Daniel Vlkanova.

Místa jsou přesně charakterizovaná podle průjezdnosti, nedalekého heliportu, zdroje vody, signálu pro vysílačku nebo mobilního operátora a dalších údajů. Šéf Horské služby Beskydy Radan Jaškovský podotkl, že byl u dvou případů ztracených lesních dělníků, kterým bod záchrany výrazně pomohl. „Na druhou stranu, pro nás je lepší, když má člověk u sebe chytrý telefon. Stačí, když nám zavolá, my mu pošleme SMS. Když si ji otevře, lokalizujeme přesně jeho polohu. Samozřejmě telefon musí být nabitý a v místě musí být signál,“ dodal náčelník.

Další zprávy z regionu