Čtenáři prošli testem zručnosti

Na letní prázdniny připravila českotěšínská městská knihovna akci nazvanou Vesmírné prázdniny v knihovně, která během dvou měsíců probíhá v jednotlivých pobočkách po celém městě.

Děti se do práce pustily s chutí. Foto: tm

Každý prázdninový čtvrtek mají děti možnost navštívit knihovnu ve Slovenské ulici. V dětském oddělení jsou pro ně připraveny prázdninové čtvrtky s názvem Strážci planety. „Děti si u nás mohou vyrobit krásné věci, které třeba využijí jako dárky pro rodiče, prarodiče a podobně. Nebo si je nechají pro sebe,“ nastínila zdejší knihovnice Jana Treichel-Stránská s tím, že v dílničkách vyrábí věci formou upcyklace. „To znamená, že starým věcem dáváme nový význam. Snažíme se staré věci nevyhazovat, čímž ušetříme i peníze. Ve čtvrtek 10. srpna jsme z použitých jogurtových kelímků a rolek od toaletního papíru vyráběli stojánky na pastelky a podobné věci,“ pokračovala knihovnice.

Malí šikulové si nejprve roličku nabarvili temperovou barvou. Po zaschnutí si na ni nalepili třeba obrázky, které si vystřihli z papíru a vymalovali. Zdatnější děti si namalovaly svůj obrázek podle fantazie. A když mají hotovo, stačí jen vsunout umytý kelímek od jogurtu a stojánek na pastelky je na světě. „Letos máme sedm pracovních čtvrtků. Děti chodí samy, ty mladší v doprovodu. Mají možnost si nejen něco vyrobit, ale také se sejít a společně pobýt v knihovně,“ vysvětlila Treichel-Stránská, podle které dochází pravidelně přibližně 40 dětí na každou akci. Samozřejmě si při návštěvě knihovny mohou prohlédnout nějakou knížku a začíst se do ní.

„Naše dětské oddělení se zaměřuje na literaturu s tématem životního prostředí. Proto i naše akce pro děti jsou v tomto duchu. Specializujeme se na ekologii, kterou dětem přibližujeme,“ uzavřela knihovnice.

Další zprávy z regionu