Tématem byla cirkulární ekonomika a malí návštěvníci zjišťovali, kolik věcí lze použít i po jejich vyhození.
Na Dni Země měly svůj stánek i Třinecké železárny. Za pomoci virtuální reality pozvaly návštěvníky do prostor hutě. Dětem pak animátoři představili zajímavý koloběh oceli. Vysvětlili jim, že recyklací neztrácí svou kvalitu, a proto ji lze využívat znovu a znovu. Ocel se tak stává pilířem cirkulární ekonomiky. A děti jen kulily oči. „Víte třeba, co se stane, když dáte na hromadu 2 666 666 hřebíků? Může se z ní vyrobit jeřáb. Když nasbíráte 4 897 531 starých hasáků, získáte materiál na vybudování jednoho mostu. A pokud posbíráte 4 268 292 šroubů, dostanete materiál na jednu věž elektrárny,“ vysvětloval Jaroslav Stebel z oddělení Komunikací TŽ.

Upcycling challenge děti bavila
U příležitosti svého 10. výročí uspořádala společnost SMOLO kreativní soutěž pro školáky nazvanou Upcycling challenge.Měla jediný cíl – ukázat, že odpad může mít druhý život. „A žáci nás naprosto ohromili! Nechyběla originalita, hravost ani silné ekologické poselství,“ chválila mluvčí společnosti Dorota Havlíková.

Výstava byla ke zhlédnutí minulý týden ve vestibulu Trisie. K vidění byla spousta zajímavých dekorací, užitných předmětů i uměleckých děl. Sedmičlenná porota měla nelehký úkol. Musela vybrat vítěze v obou kategoriích. „Velmi nás potěšilo, s jakým nasazením, kreativitou a nápaditostí se děti do soutěže zapojily. Celkem se účastnilo 19 škol, které do soutěže přihlásily 26 originálních výrobků – 16 v kategorii 1. stupeň a 10 v kategorii 2. stupeň. Aby bylo hodnocení co nejobjektivnější, přizvali jsme do komise také zástupce města Třince, Sdružení obcí Jablunkovska, Sdružení obcí povodí Stonávky a kulturního domu Trisia,“ upřesnila za pořadatele soutěže Ivana Kubacká.
A jak to nakonec dopadlo? Vavříny a finanční odměnu získaly školy ZŠ a MŠ Třanovice a Gymnázium Třinec. Žáci z Třanovic přesvědčili porotce dekoračními květinami a šperky z PET lahví, gympláci zase vytvořili působivý lustr z gramodesek a set šperků z PET lahví.