Do rekonstrukce zámku se nový majitel pustí i bez dotace

Pandemie koronaviru pozdržela spoustu staveb či rekonstrukcí. Obětí je i zámek v Hnojníku.  Nadační fond, který ho spravuje, zažádal o dotaci Norské fondy a na podzim loňského roku se měl dozvědět, zda peníze získá.  Nestalo se tak.

Zámek v Hnojníku se rekonstrukce dočká, jen bude asi trvat déle. Foto: mr

Nakonec si na rozuzlení museli noví majitelé zámku počkat o něco déle. A zpráva, která přišla, nebyla příznivá.

„Dostali jsme informaci z Norských fondů, že náš projekt na rekonstrukci zámku se nedostal mezi 16 podpořených žadatelů z celkové více než stovky a nebude financován, a to i přesto, že byl hodnocený jako kvalitní,“ prozradila zástupkyně Nadačního fondu Zámek Hnojník Linda Foltýnová.

Nadační fond již dříve deklaroval, že bez dotace půjdou rekonstrukční práce daleko pomaleji a budou muset zvolit i úspornější variantu oprav. „Na druhou stranu ale můžu říct, že práce na zámku budou pokračovat podle původního plánu, jen je musíme financovat hlavně z nedotačních zdrojů,“ pokračovala Foltýnová.

Pokud správci kulturní památky získají souhlas všech dotčených orgánů a budou akceptovány jejich požadavky na změnu územního plánu, již v letošním roce započnou s velkou rekonstrukcí.

Více najdete v aktuálním Třineckém hutníku.

Další zprávy z regionu