Se začátkem dubna začal v Moravskoslezském kraji fungovat First responder systém, který spojuje zdravotnické záchranné služby s dobrovolnými zachránci z řad integrovaného záchranného systému (IZS). „Registrovaní a vyškolení dobrovolníci mohou být v některých případech informováni operačním střediskem o výskytu pacienta v život ohrožujícím stavu ve své blízkosti a poskytnout mu základní první pomoc ještě před příjezdem posádky zdravotnické záchranné služby,“ uvedl její mluvčí Lukáš Humpl.
Operační středisko po oznámení zdravotního problému sice vysílá k postiženému záchranku, pokud se však jedná o vzdálenější místo, popřípadě jsou sanitní vozy u jiných případů, doba dojezdu se zvyšuje a pacient musí čekat. Právě k nim by však mohli od příštích týdnů dorazit ještě před příjezdem ambulance vyškolení first respondeři. V první vlně koordinátoři systém rozšiřovali pouze mezi základními složkami IZS, nyní přišel čas i na dobrovolné hasiče, Český červený kříž a podobné organizace.
V Moravskoslezském kraji je už nyní k záchraně životů připraveno 380 dobrovolníků, dalších dvě stě zájemců pak organizátoři evidují. „Školitelé záchranné služby měsíčně připraví nejméně čtyři kurzy a do systému tak přibývá okolo osmdesáti first responderů. Na každém kurzu přitom se zájemci pracuje obvykle sedm školitelů a administrativních pracovníků,“ řekl Humpl a dodal, že absolventi po skončení pětihodinového výcviku obdrží i průkaz, kterým se mohou představit při zásahu.
Koordinátoři pak počítají, že do systému postupně zapojí osm set až tisíc dobrovolných záchranářů na území našeho kraje. Po výcviku v druhé vlně totiž přijde ještě další, která by měla zahrnout profesní zdravotníky. Se zapojením široké veřejnosti do systému na straně pomocníků však koordinátoři nepočítají.