Mnoho lidí z celé země sedlo do auta a vyrazilo pomáhat. Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich však vyzval dobrovolníky, aby nyní na místo již nejezdili, policie další lidi otáčí. „Pro další by aktuálně už nebylo místo a práce. Díky moc za ochotu!“ uvedl na svém twitterovém účtu. Prosí, aby lidé nejdřív volali na linku 800 129 921, kde se mohou registrovat pro další týdny. „Bude vás potřeba taky za týden, dva a dál,“ napsal. Obdobně apelují i policie a hasiči.
Pomáhat na jižní Moravu vyrazilo v sobotu ve dvě hodiny ranní z našeho kraje i sedm jednotek Sboru dobrovolných hasičů (SDH). V zasažené oblasti vystřídaly speciální hasičský tým USAR, který tam působil od pátku a po ukončení záchranných prací zaměřených na vyhledávání osob a kontrolu statiky objektů se vrátil do Ostravy.
„Pro první dvoudenní turnus odřadu určeného k likvidačním pracím směřujícím k odstranění následků způsobených mimořádnou událostí bylo vybráno sedm jednotek v celkové síle 30 členů,“ sdělil mluvčí krajských hasičů Jakub Kozák.
Mezi nimi byla i jednotka SDH Český Těšín – Město, kterou první den na místě vyslali do Moravské Nové Vsi. Jak sdělil velitel jednotky Kamil Drong, obec byla rozdělena na několik sektorů, v každém zasahovali hasiči z jiné části republiky. „Hasiči z našeho kraje měli na starosti dvě ulice. Chodili jsme od domu do domu, ptali jsme se starších lidí, zda nepotřebují pomoc. Dělali jsme všechno, co bylo potřeba, přikrývali poničené střechy plachtami, upevňovali jsme urvané okapy, uklízeli strženou střešní krytinu a podobně,“ shrnul Drong.
V pondělí ve dvě hodiny ráno zamířila na jižní Moravu další třicetičlenná skupina dobrovolných hasičů z našeho kraje. K nasazení jsou připraveny například i jednotky z Gutů, Ropice či Nýdku, čekají jen na pokyn profesionálních kolegů.
Bezprostředně po živelní katastrofě na Břeclavsku a Hodonínsku začali lidé, města a obce i firmy posílat na jižní Moravu také peníze. Vedení skupiny Moravia Steel – Třinecké železárny v pondělí schválilo pomoc postiženým ničivým tornádem ve výši pěti milionů korun.
Třinečtí radní schválili poskytnutí finanční pomoci obcím Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice a Mikulčice, každé z nich město posílá dvacet tisíc korun. Už v pátek odsouhlasilo finanční pomoc i Sdružení obcí Jablunkovska (SOJ), a to ve výši 50 tisíc korun.
„Vedení SOJ následně určí, kam přesně peníze poputují. Tím, že na pomoc obcím putovalo již velké množství financí, můžeme se relativně v klidu rozmyslet, kam peníze pošleme. Přesto jsme si vědomi, že rychlá pomoc je zde na místě,“ řekla tajemnice sdružení Taťána Groušlová. Doplnila, že další pomoc je již v režii samotných obcí.
Například v Bystřici v pátek radní schválili přímou finanční podporu 20 tisíc korun. „Do této výše může rozhodnout rada, o navýšení rozhodne později zastupitelstvo,“ uvedl starosta Bystřice Roman Wróbel, podle kterého řada občanů jednotlivě i organizovaně podpořila dotčené obce materiálově, například poskytnutím potravin, oblečení nebo hygienických potřeb.
Radní Jablunkova schválili finanční pomoc po 20 tisících čtyřem nejvíce postiženým obcím. Český Těšín každé z pěti nejvíce poničených obcí přispěje 20 tisíci a sousední Ropice 10 tisíci korun.
I další obce našeho regionu posílají či jsou připraveny poslat finance. Akorát musí dodržet procedurální postup – částku musí schválit radní či zastupitelé.
Zmírnit následky ničivého tornáda pomůže i Moravskoslezský kraj. Mluvčí hejtmanství Nikola Birklenová uvedla, že krajští zastupitelé budou na svém nejbližším jednání schvalovat finanční pomoc ve výši minimálně pět milionů korun.
Více si můžete přečíst v dnešním Třineckém hutníku.