Dobrovolní hasiči rozdělili obce

Obce si hýčkají své dobrovolné hasiče. Vědí totiž, že jsou v mnoha situacích nenahraditelní. Někde se ale spolky dobrovolníků zachovat nepodařilo. Tam se potom musí spoléhat na okolní vesnice a v případě nouze je žádat o pomoc.

Hasiči vyjíždí k popadaným stromům poměrně často. Ilustrační foto: hasiči

Vše by mělo být podchyceno smluvně a obvykle za tuto službu obce platí. „A přesně tak to fungovalo i mezi námi a Smilovicemi. My hasiče máme, oni ne. Proto nám platili ročně dvacet tisíc a měli tak jistotu, že v případě potřeby tam naši dobrovolní hasiči dojedou,“ vysvětloval starosta Řeky Tomáš Tomeczek. Jak dále řekl, předloni zakoupila obec hasičům požární auto a nové dýchací přístroje. I když na vše dostala dotaci, investice byla vysoká. Proto se osobně obrátil na vedení Smilovic, aby se na akci finančně podílelo. „Na naší schůzce argumentovali, že je to pro ně vysoká částka, proto jsme se dohodli, že ji najednou chtít nebudeme, ale navýšíme roční platbu. Měli nám dávat 60 tisíc po dobu pěti let. S tím souhlasili, pak ale plynul čas, a když jsem je znovu žádal o navýšení příspěvku, zamítli to. Tak jsme po domluvě snížili částku na 40 tisíc za rok,“ pokračoval Tomeczek.

Na poslední zasedání zastupitelů v Řece ale přišel starosta Smilovic Miroslav Nogol. „Jsem patriot a byl bych pro zachování naší spolupráce. Ale zjistili jsme, že naše smlouva o požární ochraně je neplatná. Nyní tak stojíme před rozhodnutím, zda ji upravíme, podepíšeme nebo zrušíme. Na rovinu ale říkám, že částka, kterou bychom měli platit za rok, se nám zdá být příliš vysoká,“ vysvětloval Nogol. Dodal, že Smilovice hodně investují do škol a čeká je splácení úvěru. „Navíc dotujeme sportovní centrum, do kterého chodí i děti z Řeky,“ pokračoval smilovický starosta.

Poukázal také na to, že se již informoval u hasičů z Hnojníku, kteří by tuto službu poskytli Smilovicím již za 15 tisíc ročně. „Proto bych vás chtěl požádat, aby se částka neměnila. Jak říkám, se spoluprací jsem spokojen, ale musím být i řádný hospodář a toto je pro naši obec nevýhodné,“ doplnil.

Více se dočtete v tištěném vydání Třineckého hutníku. 

Další zprávy z regionu