Projekt, který zrealizoval v loňském roce odbor sociálních věcí třinecké radnice společně s Městskou policií Třinec a Policií ČR, dospěl ke svému závěru.
V rámci něj si mohli senioři starší 65 let a zdravotně znevýhodnění občané z Třince podat žádost o bezplatnou instalaci bezpečnostního řetízku na vchodové dveře svých domovů.
„Pocit jistoty a bezpečí má pro starší generaci v dnešním světě velký význam a záleží nám na tom, aby se lidé cítili v Třinci ve svých domovech dobře a bezpečně. Montáží této ochrany před nechtěnou návštěvou jsme chtěli zvýšit jak bezpečnost starších lidí při kontaktu s cizími osobami, tak přispět k jejich vnitřnímu pocitu bezpečí,“ uvedl náměstek primátorky Radim Kozlovský.

Montáž řetízků na vstupní dveře v bytech nebo rodinných domcích probíhala za přítomnosti strážníka městské policie nebo příslušníka Policie ČR, se kterým si senioři mohli popovídat o zásadách bezpečné komunikace s neznámou osobou. Přítomní strážci zákona jim vysvětlili, jak se chovat v případě, že by do bytu chtěl vniknout cizí člověk, upozornili, na co si dávat pozor, a předali zájemcům rovněž informační letáky s užitečnými radami.
„Prostřednictvím tohoto projektu jsme mohli občanům poradit už v průběhu montování řetízku, jak se mají zachovat v případě komunikace s cizími lidmi či podomními prodejci. Také jsme jim připomínali, jak se zachovat v různých situacích, aby se nestali oběťmi trestného činu, jak násilného, tak majetkového charakteru,“ uvedla již dříve k projektu mluvčí krajského ředitelství Policie ČR Karolína Bělunková.
V Třinci platí zákaz podomního prodeje a v případě obtěžování podomními prodejci mají lidé možnost upozornit na toto nekalé jednání městskou policii na čísle 156.