„Řekl bych, že to lidé využívají čím dál více,“ říká místostarosta Bukovce Janusz Motyka, který má na starost provoz lyžařského areálu a v létě půjčovnu elektrokol v tamním areálu Kempaland. V nabídce tam mají celkem sedm kol, díky dotaci z kraje i tři nová.
Půjčovna na radnici
Na sezonu jsou připraveni i na Hrčavě, kde se dají elektrokola po domluvě půjčit na obecním úřadě.
„Jaro je v plném proudu, už začínají jezdit chataři, takže půjčovna jede,“ říká Ivana Tabarová z obecního úřadu.
Možnost půjčení elektrokola tam využívají nejen přespolní turisté, ale hodně prý právě lidé, kteří mají v obci chaty. Průměrná doba půjčení je dva dny.
„Takovou službu můžeme samozřejmě nabídnout díky krajské dotaci. Je to nevýdělečná záležitost. Peníze z půjčovného pak jdou na servis a opravy,“ říká Tabarová.
Občas se prý totiž stává, že cyklista z kola spadne a poškodí některou jeho část. A tu je pak třeba nechat opravit. je třeba domluvit se předem
Turisté přijíždějící z jiné části republiky jsou těmi, kdo si nejčastěji půjčují elektrokola v Informačním centru v Mostech.
„U nás si kolo mohou půjčit třeba jen na dvě nebo čtyři hodiny. Je ale fakt, že vloni si lidé půjčovali kola rovnou na více dní,“ říká Kateřina Hamroziová.
Protože rezervační formulář zájemci na webovkách infocentra nenajdou, je prý třeba zavolat a půjčení si domluvit předem. Zájem o půjčení elektrokola ale hodně ovlivňuje počasí.
V cykloprodejně Bikemax v Třinci si lidé elektrokola půjčují nejčastěji na prodloužené víkendy.
„Půjčovnu provozujeme už několik let, kola jsou skvěle servisovaná. Hlavně se ale věnujeme prodeji a servisu, půjčovna není výdělečná záležitost,“ říká vedoucí prodejny Tomáš Kantor.
Tvrdí, že komerční půjčování se nerozvíjí. Nemůže prý konkurovat obcím nebo informačním centrům, které dostávají podporu od kraje a kola díky tomu mohou půjčovat „pod cenou“.
