Evangelický kostel dostává novou střechu

Celkem devět tisíc plechových šablon, neboli tašek, potřebuje Farní sbor Slezské církve evangelické k tomu, aby si mohl opravit střechu svého kostela. Pomocnou ruku podávají lidé i magistrát.

Kostel dostává novou střechu. Původní už byla v havarijním stavu.

Střecha kostela po opravě již přímo volala. Už když se v roce 2011 kostel opravoval, bylo zřejmé, že rekonstrukci bude co nevidět potřebovat i střecha. „Samotná krytina v té době na tom nebyla nejhůře, ale na střeše špatně držela. Tehdy jsme to ještě řešili tím, že jsme hřebíčky vyměnili za vruty, ale ani toto řešení příliš dlouho nevydrželo,“ líčil pastor evangeliků Michal Klus.

Sbor na opravu střechy střádal peníze několik let. Protože ho ale investice vyjde na zhruba pět milionů korun, obrátil se i na obyvatele Třince a vyhlásil neobvyklou sbírku nazvanou Akce taška. Každý člověk si může za dvě stovky koupit jednu či více tašek.

„Prozatím jsme zhruba v půli a 800 tisíc korun nám ještě schází,“ řekl Michal Klus. Upřesnil, že vlastně nejde tak úplně o tašky, jako spíše o plechové šablony vyrobené z lakovaného hliníku. Právě ty tvoří povrch opravované střechy.

Střecha kostela by měla být hotová do konce srpna. Peníze jí formou individuální dotace poskytlo i město Třinec. Zastupitelé schválili částku ve výši 100 tisíc korun. „Na jednu stranu chápu, že by to mohlo být i více, žadatelů o dotaci je ale hodně a my chceme v rámci našich možností vyhovět všem. Proto jsme museli požadované částky krátit, ale krátili jsme všem,“ vysvětlil náměstek primátorky Ivo Kaleta.

Další zprávy z regionu