Fasáda má lahodit oku turisty

Havarijní stav městské budovy v Českém Těšíně, ve které sídlí turistické informační centrum, odbor školství a kultury a rovněž prodejna potravin, přiměl vedení města k opravě. Při stavebních pracích myslí i na budoucí položení fotovoltaických panelů.

Budova stojí u řeky Olše. Foto: tm

„Důvodem opravy bylo zatékání do střechy a následné tvoření plísně na stěnách. Práce probíhají za plného provozu, přičemž hotovo má být v září,“ vysvětlil místostarosta Českého Těšína Jan Pekař s tím, že střecha přijde městskou pokladnu na 2,6 milionu korun a stěny včetně fasády na 4,7 milionu korun. Vzhledem k tomu, že na budovu je výhled z Piastovské věže na druhém břehu Olše, město chce mít na budově hezkou fasádu.

Při stavebních pracích v Českém Těšíně počítají s dalšími úpravami. „Kvůli plánované fotovoltaice na střeše instalujeme silnější sádrokarton. Ovšem do tohoto projektu se pustíme později, protože v dané chvíli na něj není vypsaný žádný vhodný dotační titul. Ale budeme připraveni,“ pokračoval místostarosta.

Zároveň dodal, že kvůli pohledu z Piastovské věže řešili budoucí fotovoltaiku i s památkáři, kteří odsouhlasili plánovaný typ fotovoltaických panelů včetně způsobu jejich usazení. „Při pohledu shora budou panely jednolité se střechou,“ uzavřel Pekař.

Další zprávy z regionu