Firmy začaly testovat zaměstnance, Agellab se nezastaví

Laboratoře skupiny Agel řeší enormní poptávku velkých i menších podniků z celého Česka po testování svých zaměstnanců na onemocnění covid-19. Firmy mají zájem o testování zdravotníky.

Firmy začaly testovat své zaměstnance. Foto: Agel

„Naše obchodní oddělení nyní vyřizuje denně desítky telefonátů s poptávkou podniků z celého Česka, které preferují, aby jim testování zaměstnanců zajistili profesionální zdravotníci. Jedná se o firmy ze všech možných oblastí – od průmyslových podniků, přes školy a vědecká pracoviště až po úřady,“ uvedl předseda představenstva Laboratoří Agel Tomáš Gucký.

Jak také řekl, firmy žádají tyto služby i přesto, že legislativně mají možnost zvolit si pro své zaměstnance tzv. samotestování. „Řada zaměstnavatelů chce mít jistotu, že byl odběr proveden skutečně správně,“ upozornil.

Další výhodou využití mobilního zdravotnického odběrového týmu je zajištění veškeré administrativy a souvisejících úkonů spojených s testováním.

„Pokud antigenní test prokáže u některého zaměstnance pozitivitu, náš tým okamžitě hned na místě provede odběr vzorku pro následné přesnější vyšetření metodou PCR. Vzorek ještě týž den dopravíme do laboratoře a zpracujeme. Rovněž zajistíme veškerou administrativu spojenou s hlášením na krajskou hygienu a zdravotní pojišťovny,“ ujistil Gucký.

Dobře sehraný odběrový tým Agellab odebere přímo v terénu kolem pěti desítek osob za hodinu. „To je pro zaměstnavatele i značná časová úspora. Další možností je totiž poslat zaměstnance do sítě testovacích míst. Zde jsou ale kapacity zpravidla obsazeny na týden dopředu, na vyšetření je nutné testovaného uvolnit a zaměstnavatelé mají rovněž obavy, aby se zaměstnanec při čekání ve frontě ještě nenakazil,“ doplnil Gucký s tím, že společnost Agellab od podzimu zpracovala již desetitisíce vzorků firemních zákazníků.

Neinvazivní testování ze slin
Společnost Agellab aktuálně pracuje na další novince v oblasti testování, a to zavedení neinvazivního antigenního testování ze slin.

„Jako první na Moravě jsme na konci ledna zavedli pro PCR testování odběry ze slin a veřejnost tuto možnost přivítala s nadšením. Řada pacientů je ochotná na toto vyšetření dojet i ze vzdálenějšího regionu jen proto, aby nemusela podstoupit nepříjemný stěr z nosohltanu,“ řekl a také Tomáš Gucký.

Pokračoval, že aby tuto možnost mohli nabídnou také u antigenního testování, které se dosud provádí pouze stěrem z nosohltanu, provedli nejprve interní výzkum tří druhů neinvazivních testů ze slin a vybrali výrobce, kde citlivost antigenního testu byla srovnatelná s výtěrem z nosohltanu. „Věřím, že tuto službu budeme moci klientům nabídnout již v polovině března,“ uzavřel Tomáš Gucký.

Laboratoře Agellab, které loni v březnu jako první soukromý subjekt získaly od Státního zdravotního ústavu povolení testovat vzorky na přítomnost koronaviru, se již od podzimu zaměřují také na služby samoplátcům a firemním zákazníkům.

Další zprávy z regionu