Gymplačky bojují za vodu pro Masaje

Mohou obyčejné dívky z našeho regionu pomáhat lidem ve vzdálené Africe? Projekt Gymplačky pro pramen života dokazuje, že rozhodně ano. Studentky rozjely akci, na jejímž konci bude studna pro Masaje i jejich dobytek.

Marie s Adélou shánějí peníze pro Masaje. Díky nim budou mít vodu. Foto: mr

Seznamují s ním své vrstevníky, ale i další možné dárce. Přidanou hodnotu to má i pro ně samotné a jejich osobní rozvoj.

V Muzeu Třineckých železáren a města Třince se minulý týden konaly besedy. V roli přednášejících se ocitly dvě studentky, Marie Mokroszová a Adéla Cemerková. Jejich snahou je seznámit ostatní studenty i žáky základních škol s životem Masajů a vysvětlit jim, jak ve své domovině trpí nedostatkem vody.

„Cílem projektu je vybrat peníze na vrt studny pro masajskou vesničku. Zároveň je ale užitečný i pro nás. Jednak se učíme pomáhat druhým, dále nás to posouvá i v dalších dovednostech. Pořádáme besedy, jednáme s dárci, učíme se zodpovědnosti,“ shodly se dívky.

Na besedách hraje i studentská kapela ATJA, a to bez nároku na honorář. Foto: mr

Jak to začalo?
Už před třemi lety začala ředitelka základní školy v Neborech Petra Cemerková Golová spolupracovat s tanzanskou Tumaini Primary School v regionu Tanga. „A protože je to moje mamka, často jsme si doma o tomto projektu povídaly. Naše rodina sponzoruje vzdělávání masajského dítěte, které by jinak nemělo možnost chodit do školy. Rodina chlapečka nám s projektem velmi pomáhá. Poskytuje informace, fotky i videa. A právě ona žijí v oblasti, kde je obrovský nedostatek vody. Napadlo mě, že oslovíme spolužáky a pokusíme se tamním lidem pomoct na dálku,“ vysvětlila Adéla Cemerková.

Spolužačka Marie ji doplnila, že i jí se zalíbila myšlenka opravdové pomoci. „Náš šestičlenný tým pořádá besedy a oslovuje i případné sponzory. A můžu říct, že je to cenná zkušenost a hlavně dobrý pocit,“ přitakala Marie.

Na přednáškách hovoří o životě Masajů. Posluchačům pouští video s fotografiemi, mluví v něm i jeden z Masajů. Spolupracují se studentskou kapelou ATJA ze ZUŠ Třinec, v níž Adéla zpívá. Dívky s sebou mají k prodeji i náramky a jednoduché boty z korálků. Vše vyrobily masajské ženy, které mají velkou radost, že jsou užitečné a že se jejich výrobky líbí.

K tomu, aby mohl v Africe vzniknout funkční vrt se studnou, potřebují studentky vybrat přibližně 330 tisíc korun. V tuto chvíli jim ještě necelých 70 tisíc korun schází. „Nyní probíhá výběrové řízení na firmu, která vrt udělá. Holkám podal pomocnou ruku ředitel neziskové organizace Z neznáze21.cz Čestmír Horký, který jim dává cenné rady. A právě v tom je tento projekt úžasný. Studenti se naučí věci, které v běžné výuce nenajdou. A hlavně ukáží svým vrstevníkům, že pomáhat druhým může opravdu každý,“ řekla ředitelka školy Petra Cemerková Golová.

Další zprávy z regionu